Ata’nın bilinmeyen fotoğrafları | Ceride-i Mülkiye

Ata’nın bilinmeyen fotoğrafları

Tavla oynarken veya bağdaş kurmuş otururken… Atatürk’ün şimdiye kadar görmediğimiz fotoğrafları nihayet günyüzünde.

Ata'nın bilinmeyen fotoğrafları

Atatürk’ün ölümünün 73. yıldönümünde çok nadir bilinen fotoğrafları gün ışığına çıktı. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden ve özel koleksiyoncu Muhammet Yüksel’in arşivinden alınan bu fotoğrafların büyük bir bölümünü ilk kez göreceksiniz. Bu fotoğrafların en ilginci 10 Kasım 1938’de hayatını kaybeden 19 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda cenaze namazı kılındıktan sonra Ankara Etnoğrafya Müzesi’ne kaldırılan Ata’nın ölümünden belki de birkaç saat sonra çekilmiş bir kare.
Bu kareden yaklaşık 20 adet daha olduğunu biliyoruz, ancak bugüne kadar henüz ortaya çıkmış değiller.
Varlığından haberdar olduğumuz ama ilk kez gördüğümüz bu fotoğrafları sizin de görmenizi istedik. Yayımlamaktaki diğer bir amacımız Atatürk’ün ölümünden sonra fiziki durumuyla ilgili spekülasyonlardı. Bu söylentilerin bu fotoğraftan sonra biteceğini tahmin ediyoruz.
Atatürk’ün nadir olarak nitelendirilen fotoğraflarının bir kısmını bugün yayımlıyoruz.
Ata’nın fotoğraflarını seçerken onun daha çok sosyal hayattaki enstantenelerine yer verdik.
Devlet adamlarıyla çekilmiş fotoğraflar da var, halkla iç içe geçirdiği günleri gözler önüne seren kareler de…
Genellikle savaşta çekilmiş fotoğraflarını görmeye alıştığımız Ata’yı çocuklarla eğlenirken, yüzerken, tavla oynarken, dinlenirkenki hallerini sunalım istedik.
Fotoğraflar elimize son anda ulaştığı için Ata’nın yanındaki isimlerle ilgili ayrıntılı araştırma yapma imkânımız olmadı. Çoğu fotoğrafın nerede ve ne zaman çekildiğini de kesin olarak bilmediğimizden yanlış bir şey yazmayalım kaygısıyla ‘fotoaltı’ ayrıntılarını yazmadan yayımlıyoruz.

Hayatından 32 farklı kare
Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 10 Kasım vesilesiyle özel bir Atatürk sergisine ev sahipliği yapıyor.Atatürk’ün Harbiye yıllarındaki okul ve apolet numarası olan “1283” adı verilen sergide, Ata’nın hayatının farklı kesimlerinden oluşan toplam 32 fotoğraf yer alıyor. Bugün açılan ve 15 gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek serginin küratörlüğünü Ekrem Işın yapıyor.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=13483

Editör - 10 Kas 2011. Kategori Fotoğraf, Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes