Nasıl bir Mülkiye? Nasıl bir Mülkiyeliler Birliği? | Ceride-i Mülkiye

Nasıl bir Mülkiye? Nasıl bir Mülkiyeliler Birliği?

Sevgili Okurlar,

Bugünlerde Mülkiye  camiası  yeni  bir konuya odaklanmış durumda.

Yakında yapılacak Mülkiyeliler Birliği seçimleri Mülkiye mezunlarının dikkatini bu  noktaya  yoğunlaştırdı.

Son seçimlerde Yüksel caddesindeki Mülkiyeliler Birliği binaları konusu seçimlerin ana gündemini oluşturmuştu.

Bu seçimler öncesi “binalar”  konusu  gündemin epey gerilerine düşmüş durumda.

Bu konu son iki yılın gündemini  esir aldı,  o kadar ki Mülkiyeli kardeşlerimiz arasında karşılıklı  onlarca dava açıldı. Mülkiyeliler  bu gelişmelerden oldukça rahatsız  ve seçimlerin  bir çözüm getirmesini  umuyor.

Biz de Ceride-i   Mülkiye  olarak, seçimler öncesinde konunun  can damarını oluşturan iki soruyu ortaya atıyor ve  bu konunun camia içinde en geniş bir biçimde tartışılmasının seçimler öncesinde doğru bir tercih yapabilmeye zemin hazırlayacağını düşünüyoruz.

Nasıl bir Mülkiye?  Nasıl bir Mülkiyeliler Birliği?

Bu  sorular  hakkındaki  yorum ve yazılarınızı  Ceride-i Mülkiye’de Mülkiyeden  kategorisinde yayınlayacağız. Yazıların altında isim, soyadı, bölüm, mezuniyet  tarihi, halen öğrenci olanlar için sınıf  ve mail adresinin bulunması yeterli.

Yeni mezun ve henüz  öğrenci  olan arkadaşlarımızın da okuldan ve Mülkiyeliler Birliği’nden beklentilerini yazmalarını  bekliyoruz.

Bu yazıların bir zamanlar “Önce Mülkiye  sonra Türkiye “ sloganıyla biraz esprili bir ifade ile anılan Mülkiye’nin,   bugün kamuda,  özel sektörde ve  ülke yönetimindeki  yerini, algılanışını dünyanın  değişen dinamikleri çerçevesinde ele almaya  ve geleceğe dönük bir projeksiyon yapabilmeye yararlı olacağını düşünüyoruz.

Ayrıca,  buradaki  yazı ve yorumlar seçimlere doğru, seçime hazırlanan gruplar için de önemli bir kaynak oluşturabilir.

Bu arada seçime hazırlanan kişi ve grupların görüş, bildiri ve beyannamelerini de herhangi bir grup ayırmaksızın burada yayınlayacağız.

Tek  dileğimiz  yayınlanan yazılarda  Ceride-i Mülkiye’nin  “latife latif gerek” anlayışı çerçevesinde asgari saygı ve nezaket  sınırlarının gözetilmesi.

Tüm Mülkiye mezun ve öğrencilerini bu “Forum”a katılmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Ceride-i Mülkiye

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=18598

Editör - 31 Oca 2012. Kategori Duyurular, Editörden, Forum, Mülkiyeden, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

3 yorum - “Nasıl bir Mülkiye? Nasıl bir Mülkiyeliler Birliği?”

 1. HİKMET BAYDAR

  Böyle bir imkanın hazırlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

  Mülkiyelilerin içini dökmesine imkan sağlayan ve gelecekte nasıl bir Mülkiyeli görmek istediğini ortaya koyabilecek bu çabayı hepimizin desteklemesi lazım. Ben sadece muhalefet olacak değil sonuç getirecek, alternatif üretecek, lider olacak bir Mülkiyeli, bunun için de Tüm Dünya’yı yakından takip eden güncel ve esnek yönetim yapısına uyum sağlayacak bir Mülkiye modeli diyorum.
  Saygılar

  Amacım eleştirmek değil. Bu binanın üzerine yeni bir tuğla koymak diyorum

 2. KENAN ÖZGÜN

  Sevgili Kamil,

  Ceride-i Mülkiye’de ve bu platformda dikkatimizi çektiğin Mülkiyeliler Birliği’nin gelecek öngörüsüne ilişkin forum çalışmasını ben de çok önemsiyorum ve bu konuda yeni bir beyin fırtınası yaratılmasına öncülük ettiğin için de teşekkür ediyorum.

  Gelecek günlerde diyecek çok sözümüz olduğunu düşünüyorum. İlk bakışta aklıma gelenleri de yazmak istiyorum.

  Mülkiyeliler Birliği, varlık nedenini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden almaktadır. Ne kadar SBF, o kadar Mülkiyeliler Birliği diye özetlemek gerekir bunu. SBF miz; bildiğimiz, anılarımızda yaşayan, ülke gündemine duyarlı, bu anlamda nitelikli tavrından ne kadar uzaklaşırsa Mülkiyeliler Birliği de o denli sivil toplum örgütü olmaktan uzaklaşacak ve emekli cemiyetine hızla dönüşecektir. Bu anlamda yeni Mülkiyeliler Birliği yönetimi, okulumuzun geleceğine, genç mezunların sorun ve hedeflerine kafa yoran, projeler üreten dinamik bir yapıya ulaştırılmak zorundadır.

  Mülkiyeliler Birliği; gerek yönetim sürecinde, gerekse genel kurullarında binaların yıkılıp yıktırılmaması kısır döngüsünden kurtulmalı, eski-mevcut yönetimler arasındaki onlarca dava açılmasına kadar uzanan sürecin, gelecek yıllara da taşınmasının önüne geçecek, geleneklerimizin yaşatılacağı bir yönetim anlayışı hakim kılınmalıdır.

  Mülkiyeliler Birliği içinde dernek, vakıf ve işletmeci şirket üçlemesinin içindeki güç kavgasının, sorunların temeli olduğu öngörüsüyle bu yapının barışcıl çözümleri ortaya konulmalıdır.

  Moda deyimle yeni bir beyaz sayfa açılmasını sağlamak için herkes biraz kafa yormalı, emek sarfetmelidir.

  Umarım başarabiliriz… Sevgilerimle,

  Kenan ÖZGÜN

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes