Meclis’te eşli resepsiyon | Ceride-i Mülkiye

Meclis’te eşli resepsiyon

Başbakan Erdoğan, TBMM’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verilen resepsiyona eşi Emine Erdoğan ile geldi.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 20:18 TSİ 23 Nisan. 2012 Pazartesi

ANKARA – TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in verdiği 23 Nisan resepsiyonu ilk kez eşli yapıldı.

Resepsiyona çok sayıda Ak Parti milletvekili eşleriyle birlikte katılırken protokolden ilk gelen Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları oldu.

Başbakan Erdoğan, resepsiyona eşi Emine Erdoğan ile geldi. Erdoğan, basın mensuplarının ”Eşinizle ilk defa geliyorsunuz” sorusuna, ”Daha önce farklı şartlar olduğu için uygun değildi ama şimdi uygun şartlar oluştuğu için birlikte geldik” diye yanıt verdi.

”Diğer resepsiyonlara göre farklı bir heyecan var mı?” sorusunu da yanıtlayan Erdoğan, ”Onun değerlendirmesini, tespitini siz yapacaksınız. Sizler dışarıdan daha iyi görürsünüz. Biz içeride olduğumuz için tam göremeyiz” diye konuştu.

‘Buradalar değil mi? Güzel’
Bir basın mensubunun, ”Askerler de uzun zamandır ilk defa resepsiyona geldiler” sözleri üzerine Erdoğan, ”Buradalar değil mi? Güzel” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resepsiyona katılmamasına ilişkin soruya da Erdoğan, ”Onu bulun, ona sorun” yanıtını verdi.

Erdoğan, resepsiyondan ayrılmadan Cumhurbaşkanı Gül ve TBMM Başkanı Çiçek ile kısa süre ayaküstü sohbet etti. Sohbetin ardından Çiçek ve Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül’ü birlikte uğurladılar. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra resepsiyondan ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resepsiyona yalnız geldi. Gül’ü Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve eşi karşıladı.

‘Eşli resepsiyon normal olanıdır’
Cumhurbaşkanı Gül, ”Eşli resepsiyon normal olanıdır” diye konuştu. Gül, Maliki’nin açıklamalarına da cevap veren Gül, ”Türkiye’nin hiçbir zaman gizli bir ajandası olmadı” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, ”BDP yetkililerinin çoğu ABD’de şu anda. Sorunu uluslararası platforma taşımaya çalışıyorlar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

”Öyle görmemek lazım. Biliyorsunuz bütün partiler zaman zaman Avrupa’da, ABD’de kendilerini daha iyi anlatmak için gayret sarfederler. Bunu çok ayrıcalıklı bir olay gibi görmemeniz gerekir. Bütün partilerin, hepsinin vaktiyle ben de milletvekiliyken defalarca gitmişimdir. Dünya kamuoyu da artık Türkiye’yi çok iyi takip ediyor. Bu açıdan böyle görmek gerekir. Orada nitekim Büyükelçimiz de ağırlayacak, Büyükelçiliğimize uğrayacaklar. Dolayısıyla bunları illegal bir faaliyet gibi görmemek gerekir.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli resepsiyona katılırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başka bir programı nedeniyle resepsiyona katılmayacağı öğrenildi.

Bahçeli, ”İntikamcı değiliz’ deseler de intikam kokusu var” diye konuştu.

BDP’liler ise tutuklu milletvekilleri nedeniyle bu yıl hiçbir etkinliğe katılmama kararı aldıkları için resepsiyona katılmadı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da resepsiyona yalnız katıldı. Kılıç, gazetecilerin Cumhurbaşkanı’nın görev süresi ile ilgili 5 yıl – 7 yıl senaryolarını anımsatması üzerine “Dışarıdaki senaryolar bizi ilgilendirmiyor. Bu oldu, şu oldu diye düşünmeyiz. Raportör çalışmalarını sürdürüyor ” dedi.

‘Cemil Çiçek’e tavrımız yok’
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Meclisteki resepsiyon yerine Çankaya Belediyesi tarafından Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda düzenlenen “1000 Çocuk Korosu” konserine katıldı.

Bir basın mensubunun “TBMM’deki resepsiyona katılmayacak mısınız?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, çocuklarla beraber olmayı istediğini kaydederek, “Onların şarkılarını, Türkülerini, oyunlarını izleyeceğim. Bugün de Çocuk Bayramı. Dolayısıyla benim burada olmamdan daha doğal ne olabilir” dedi.

TBMM’deki resepsiyona neden katılmadığına ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, “Oraya arkadaşlarımız katılacaklar. Ben geçen yıl da buraya katılmıştım. Çocuklarla beraber olmayı seviyorum. Umarım sizler de seveceksiniz” diye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine de TBMM Başkanı Çiçek’e yönelik bir tavrının olmadığına işaret ederek “Hayır, öyle bir tavır yok” diye konuştu.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=23800

Editör - 23 Nis 2012. Kategori Haberler, Manşet, Siyaset. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes