Mavi ve yeşilin dansı- Emin Yeğiner | Ceride-i Mülkiye

Mavi ve yeşilin dansı- Emin Yeğiner

16-23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiğim Karadeniz gezisini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Nazım Hikmet Kültür Merkezinde devam ettiğim fotoğraf kursundan arkadaşlarla birlikte Zayende Tur’un düzenlediği Karçal Dağları, Şavşat. Borçka, Maçahel yaylası fotoğraf gezisine katildık. 16 Haziran Cumartesi günü Ankara aktarmalı Kars’a uçtuk. İlk durak Ani harabeleri ve Çıldır Gölü idi. Ani çok muhteşem bir ören yeri. yaklaşık 8,5 mt2 lik alana yayılmış, 22 medeniyet görmüş, Ermeni, Rus, Selçuklu, Osmanlı medeniyetlerini içeren3000 yıllık geçmişi olan bir açık hava müzesi…..

 

Çıldır Gölü’nün buzları çözülmüş, hayvanlarlar otlağa çıkmış, güneş pırıl,pırıl …….

Biz 24 kişiydik. Havaalanında Maçhael yöresinden Mikail ve Fikret karşıladılar. İki minibüsle bizi 1 hafta dolaştırdılar. Bu arkadaşlar Gürcü kökenli ve çok cana yakın misafirperver tipler. Fikretin lakabı akrobat.. 1.48 boyunda ufacık bir adam.Minibüsü yastık koyup üzerine oturarak kullanıyor. Ters parendeler atıyor v.s. Çok komik bir adam.

İlk 2 gün Şavşat’ta Laşet Pansiyonda bungolowlarda kaldık. Yöresel yemekler ve yöresel kahvaltılar yediik. Her yer yemyeşil ve masmavi. Yani yaylalar,ormanlar ve gökyüzü. Bu iki rengi tamamlayan üçüncü renk ise beyaz. Yani bulutların ve sislerin rengi.

İnekler, koyunlar, keçiler, atlar, köpekler, kelebekler, böcekler, endimikler, envai çeşit biltkiler. Yanımızda bir bioloji profesörü Galip Akaydın ve fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş vardı. Epey verimli ve bilgilendirirci bir gezi oldu.

Arsiyan yaylası, Karagöl ve Gürcistan sınırında dolaştık.

Arsiyan yaylası, Karagöl ve Gürcistan sınırında dolaştık.

Artvin ve Borçka üzerinden Maçahel Yaylasına geçtik. 5 gece de orada kaldık. Tabiatın koynunda bakir ormanlarda…..

Efeler Köyü, Camili Köyü, Fındıklı Yaylası, Maral Yaylası, köyler, börtü böcek, büyük ve küçük baş hayvanlar.

Doğa çok bakir ve muhteşem. HES lere direniyorlar, Çoruh üzerinde barajlar yapılmış. Gürcüler çok cana yakın ve misafirperver.

Doğanın kucağında mavi ve yeşilin içerisinde çok güzel bir hafta geçirdik ve 23 Cumartesi gecesi Trabzon üzerinden İstanbul’a döndük. Bu arada Sümela Manastırını da gezdik.

Dileğim sizlerin de, doğa bozulmadan ve yöre turizme tam açılmadan oraları ziyaret etmeniz.

 

Emin Yeğiner

 

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=25715

Editör - 5 Tem 2012. Kategori Bizim Meydan, Gezmeye Gitmek, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Mavi ve yeşilin dansı- Emin Yeğiner”

 1. Selim Soydemir

  Sevgili Emin;
  Mavi ve Yeşilin dansın gayet güzel das ettirmişsin. Eline sağlık.
  Keşke dedim ben de oralarda olsaydım.
  Sevgilerimle
  Selim

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes