Galip Bey’i anarken | Ceride-i Mülkiye

Galip Bey’i anarken

Sevgili dostumuz Galip Uzun’un 06.06.1999 tarihinde ölen Annesi için Milliyet gazetesine verdiği ilan ve  haberi aşağıdadır.

İlan – ı aşk

Annesini kaybeden Galip Uzun’un verdiği farklı ölüm ilanı, sevgi dolu bir yaşamı anlattı. Pınar Aktaş     İstanbul
“Kızım,     kardeşim, ablam, sevgilim, arkadaşım, benim güzel annem…” Bu     satırlar geçtiğimiz günlerde hayatının en büyük dayanaklarından birini     kaybeden Galip Uzun’a ait. O, ani bir rahatsızlık sonucu yitirdiği annesi     Akgül Akyokuş’u anlamlı bir ölüm ilanıyla uğurladı.
İlanda annesiyle geçirdiği 52 yılı anlatan Uzun, son vasiyetini ise şöyle     dile getirdi:
“Lütfen çiçek göndermeyin. Ama çiçek yerine onun için yarın bir sokak     kedisinin önüne bir kutu mama ya da üç – beş parça ciğer koyabilirsiniz     belki.”
“Dünyada çok az insan çocuğuyla arkadaştır” diyor Uzun. Çünkü     onun annesi, ilk rakısını birlikte içtiği, okulunu birlikte astığı, fakülte     yıllarında cop ve zincir yaralarına pansuman yapan insan. Gerçek dost,     gerçek kardeş, gerçek anne. Akgül Akyokuş, tedavi gördüğü GATA’da 69     yaşındayken vefat etti. Uzun, annesiyle geçen 52 yılını şöyle anlattı:
“Annem 17 yaşındayken beni doğurmuş. Galatasaray Lisesi’nde okurken     babamla boşanmışlar. Yaşamımın çok uzun bölümünü annemle geçirdim.     Gerçekten iyi arkadaştı. Lise yıllarında okul kırma gibi bir sorunum     olmazdı. Birlikte gezerdik. Üniversite yıllarımda ise girdiğimiz kavgalarda     arkadaşlarımın ve benim yaralarıma pansuman yapardı. Sizi siz yapan süren     ilişkilerinizdir. Bizim ilişkimiz eskimedi. Dünyada çok az insan çocuğuyla     arkadaş oluyor. Bizimki gerçek bir sevgiydi.”
Uzun’un bir diğer acısı ise geçen yıl kaybettiği babası Mehmet Uzun’un     annesiyle aynı hastanede, aynı odada vefat etmesi. Uzun, annesiyle     babasının çok eskiden ayrılmalarına rağmen birbirlerine aynı sevgi ve     saygıyı koruduklarını vurgulayarak, “Babamın eskiden bana okuduğu bir     şiir vardı. Bu şiirde öldüğü taktirde ‘Mezarıma sadece bir (Annemin adı     olan) ‘Akgül’ koyun’ derdi. Bu vasiyetini de geçen yıl yerine     getirmiştim” dedi.

Ölüm İlanı

“Bakmayın beni     doğurmuş olduğuna, annem olmaktan çok kızım gibiydi. Özellikle de son     zamanlarda. Çok genç anne olmuştu. İlk oyuncaklarımla birlikte oynadığımızı     hatırlıyorum. Kardeşim gibiydi de. İlk rakımı birlikte içmiştik. Şiirli     rakı sofralarında Nazım’dan Yahya Kemal’e, Ümit Yaşar’dan Mevlana’ya     karşılıklı mısralar atıştırırken, sevgili sananlar da olurdu bizi.     Sevgilimdi de. Fakülte yıllarımızın yurt baskınları sonrası kimi zaman cop,     kimi zaman zincir yaralarımızı pansuman yaparken hepimizin bacısıydı. Sıkı     kaynanaydı gelinlerine ama en iyi arkadaşları olabilmeyi de becerdi.     Yaptığı herşeyi severek yaptı ama galiba herşeyden çok sevdiği, Akça’nın     kardeşi, Esin’in babaannesi olmaktı, bir de sevgili Aynur’un Akgül Teyzesi     olmak. Kızım, kardeşim, ablam, sevgilim, arkadaşım, benim güzel annem Akgül     Akyokuş artık bizimle değil.”

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=26004

Editör - 17 Tem 2012. Kategori Editörden, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes