Benim Tarsus’um – Ayşe YETMEN | Ceride-i Mülkiye

Benim Tarsus’um – Ayşe YETMEN

 

 

 

 

 

İstanbul Mülkiyeliler Vakfı genel sekreteri, arkadaşımız, dostumuz Sevgili Ayşe Yetmen’in “Benim Tarsus’um” adlı anı  kitabı, Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği yayınları arasında yerini almıştır. Kendisini kutluyoruz.  

 Çoğu insan içinde yaşadığı kentin özelliklerini, inceliklerini, farklılıklarını, daha da ötesi kültürel yapısına damgasını vuran insan dokusunu derinlemesine algılamadan akvaryumdaki balık gibi dünyaya camın arkasından bakar. Ama insan yaşadığı kentten uzaklaştıkça, o kentin özlemi bir sıla ateşi gibi çökerse üzerine geçmişte içinde bulunduğu mekânları, tanıdığı insanları özellikleri, nitelikleri ile daha renkli kurgulamaya başlar.

Ayşe Yetmen’in ellili yıllardan 1973 yılına kadar doğup büyüdüğü Tarsus’u anlattığı bu kitabın satırlarında gezinirken içinde geçen kişilerin yaşam tarzlarıyla Tarsus’u tanıma hatta keşfetme olanağı buluyoruz.Tarihsel kökleri, kültürel varlıkları, doğal güzellikleri, mimari özellikleri ve hatta kendine özgü insan tipleriyle meğerse Tarsus neymiş?..

Yazarın bir aile albümünü irdelemesiyle yazmaya başlayıp, Tarsus genellemesiyle somutlaştırdığı kitap, Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği yayınları arasında yer alıyor.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=27832

Editör - 30 Eki 2012. Kategori İMV'den, Kitap, Kültür-Sanat, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Benim Tarsus’um – Ayşe YETMEN”

  1. hediye sungur

    Bu guzel kitabi Ayse Yetmen’le bulusup, sohbet sonrasi alabilirmiyim.

    Hediye Sungur (Yaylalı)
    0532 335 77 48

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes