Roma (Yeni Başlayanlar İçin) – Zerrin DAĞCI | Ceride-i Mülkiye

Roma (Yeni Başlayanlar İçin) – Zerrin DAĞCI


              ROMA
(Yeni Başlayanlar İçin)

Roma, bütün yolların ona çıktığı bir açık hava müzesi, dar sokakların küçüklü büyüklü meydanlara açıldığı, sanatın, tarihin ve söylencelerin kentidir. Şehir bir bütün olarak tiyatro dekorunu andırır. İlk görüşte insanı çarpar, bir anda günümüzden uzaklaştırıp binlerce yıl öncesine götürür.

Efsaneye göre Roma, Vesta rahibesi Rhea Sylvia ile Savaş Tanrısı Mars’ın ikiz çocukları Romus ve Romulus tarafından kurulmuştur. İkizlerin yaşayıp yaşamadıkları tartışmalıdır; ancak Roma’nın kuruluşu 21 Nisan’dır (MÖ 753) ve her yıl Roma’da kutlanır.

Roma’ya ilk gidişimde de son gidişimde de hep “ebedi kent”in sırlarının peşine düştüm. Pek çok kez turist olarak gittiğim, iki yıl süreyle de yaşadığım bu kent beni hep şaşırtmıştır.

Roma’da her meydanın, her yapının, her anıtın, hatta her taşın bir tarihi, dikkatli bir dinleyici ve izleyiciyseniz size fısıldayacağı sırları vardır.

Çantamda Michelin Guide’in Roma kitabı, elimde kent haritam sokağa her çıkışımda Roma’ya ilk kez gelen bir turist gibi etrafımı incelerken hep yeni bir şeyler öğrendim. Türkiye’deki pek çok yerleşim yeri gibi Roma’da da ne zaman bir yer kazılsa, mutlaka yüzlerce ya da binlerce yıllık bir yazılı taş, fresk, sütun çıkar. Bu nedenle metro ağı kentte çok yaygın değildir.

Tiber nehrinin üzerini süsleyen birbirinden güzel köprüler ve altından akan su bana bu kentteki taş ve su ilişkisini anlatır. Tiber’in suyu azaldıkça altından sütun başlıkları çıkar. San Rocco kilisesinin duvarında, Cavour ve Milvio Köprüleri, Via dell’Arancia ve pek çok yerde hidrometreler vardır.

Bunların bir kısmında, nehrin suyunun yükseldiği yeri gösteren işaretin yanında tarihler vardır.

Buraya bakarak hangi tarihte Tiber nehrinin nereye kadar yükseldiğini görebilirsiniz.

Roma’nın en güzel tarafı, birkaç bin yıllık anıtı ya da eseri fazla yorulmadan, yürüyerek gezebilme imkânının olmasıdır. Hepsi oturduğunuz evden ya da kaldığınız otelden bir tramvay yolculuğu mesafesindedir. Üstelik dağınık değildir, hemen hepsi bir aradadır. Tiber nehri, Roma’nın üzerine kurulduğu Palatino tepesi, gladyatör güreşlerinin yapıldığı Kolezyum, Neron’un evi, Fori Imperiali, Mussolini’nin II. Dünya Savaşı sırasında halka hitap ettiği balkon, kentin ünlü meydanları, kiliseleri, müzeleri,  şehrin en şık restoran ve kafeleri, şık butikleri birbirine çok yakın mesafede yer alırlar.
Bu kent sizi yormaz sadece şaşırtır. Bütün çağlar birbiri içine geçmiş gibidir, geçmişle bugün bir aradadır.

Sadece zaman değil, sanat da mekânlarla iç içe girmiştir. Ziyaret ettiğiniz her saray, her kilise, ünlü ressam ve yontu ustalarının eserlerinin yer aldığı resim ya da heykel galerisi gibidir. Dinlenmek için oturduğunuz bankın yanı başındaki heykel ünlü bir heykeltıraşın elinden çıkmıştır, araştırırsanız size söyleyeceği mutlaka özel bir şey vardır.

Roma’da gezerken:

•    Bir şehir haritası edinin, yürürken size yardımcı olur.
•    Günlük ya da haftalık biletiniz olsun. Havaalanından itibaren bilet alma gişeleri bulabilirsiniz.
•    Konser ya da opera izlemek isterseniz kente gelmeden önce yer ayırtın.
•    Rehberle de gitseniz mutlaka kentle ilgili bir kitap okuyun, bilgi edinin.
•    Otobüsler çok tenha da değil kalabalık da değil. Ulaşım için, taksiye göre daha ucuz.
•    Metro da var ancak toprak altındaki ve üstündeki tarihi dokuya zarar vermemek için çok yaygın değil.
•    Temmuz ve Ağustos aylarında gitmeyin, sıcak hava ciddi bir sorun. Ayrıca Ağustos ayında mağazaların çoğunluğu yaz tatili nedeniyle kapanıyor.
•    Alışveriş yapmasanız da vitrin bakmak için Via dei Condotti’ye gidin. Dünyanın en pahalı butikleri bu sokaktalar.
•    İtalyan makarna ve pizzalarını yiyin, şaraplarını mutlaka tadın.
•    Kahve çeşitleri, özellikle cappucinoyu deneyin.
•    Ve mutlaka Roma dondurması. Farkı fark edeceksiniz.

Ankara Üniversitesi ATAUM Uzmanı

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=28836

Editör - 20 Ara 2012. Kategori Gezmeye Gitmek, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes