Bir tatlı türü olarak “Öküz helvası” – Bünyamin Zile | Ceride-i Mülkiye

Bir tatlı türü olarak “Öküz helvası” – Bünyamin Zile

 

 

 

 

 

Anadolu’da öküzle çiftçilik yapıldığı dönemlerde; Bahar aylarında çiftçiler öküzleri otlatmak için (Kazan yöresinde gece örüsü olarak adlandırılan) dağa ya da çayırlara giderlermiş. Gece orada yatar öküzleri doyurur, sabah erkenden tarlaya çift sürmeye gidilirmiş. O dönemlerde, kadının biri gece örüsüne ne koyacağını karar verememiş. Evde un ve pekmezden başka bir şey yokmuş. Kocasına danışmış. Durumu anlatmış. Sonunda ocakta un ve pekmezi karıştırıp kavurmaya karar vermişler. Kadın un ve pekmezi ocakta karıştırarak iyice koyulaşıncaya kadar kavurmuş. Sonrada biraz soğuyunca eliyle sıkarak küçük toplar haline getirmiş ve kocasının çantasına azık olarak koymuş. Kocası acıkınca helvayı yemiş, beğenmiş. Tok tuttuğunu, gücüne güç kattığını ve bozulmadan uzun süre kaldığını görmüş. Bu yiyecek zaman içerisine gece örüsüne giden erkekler arasında yaygınlaşmış. Öküz gütmeye giden kocaların çantasına azık olarak konulduğu için “Öküz Helvası” olarak anılmaya başlanmış. Bu isimle günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde içerisine ceviz ya da badem konularak içeriği zenginleştirilmiştir.
O dönemlerde Kazan bölgesinde yoğun olarak buğday ekildiğinden un bulunurmuş. Ayrıca bölgede iki bin dönüm üzerindeki alanda üzüm tarımının yapıldığı “Karabayır bağları” bulunduğu için pekmez de bol bulunan bir yiyecekmiş. Devreye kadınların pratik zekaları girince, günümüzde hala zevkle tüketilen bu tatlı türü çıkmış.
25,12,2012
Bünyamin ZİLE

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=28983

Editör - 25 Ara 2012. Kategori Keyif, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes