SPK’nin yeni başkanı konuştu

Ertaş ve Kurul üyelerinin atama kararlarının, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanmasının ardından Yargıtay’da yemin töreni düzenlendi.

Burada yemin eden Ertaş ve üyeler Bekir Sıtkı Şafak, Bülent Gökrem, Nurullah Genç, Birol Küle, Himmet Karadağ ve Murat Koç daha sonra Kurul binasına geldi.

Kurul binasında da bir devir teslim töreni düzenlendi. Törende, görevi Akgiray’dan devralan Ertaş, bugüne kadarki katkılarından dolayı Akgiray’a teşekkür etti, bir plaket ve çiçek verdi. Akgiray da yeni görevinde başarılar dileyerek, Ertaş’a çiçek takdim etti.

Ertaş, törenin ardından AA muhabirinin sorularını da yanıtladı.

2013′ün, sermaye piyasaları için çok önemli bir yıl olmasını beklediklerini dile getiren Ertaş, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sermaye Piyasası Kanunu ile tüm sermaye piyasaları düzenlemelerinin yeniden ele alınacağını ve 6 ay içinde bunların tamamının bitmiş olacağını bildirdi.

Ertaş, şunları kaydetti:

”Yeni yılda yatırımcıların daha fazla korunacağı bir hukuki altyapının olacağını ümit ediyoruz. Şirketlerin finansman kaynaklarına daha kolay erişebileceği bir sermaye piyasası öngörüyoruz. Sermaye piyasalarımızın sadece bölgesel değil, 2023 hedeflerine paralel olarak, küresel bir piyasa olması konusunda da tüm hukuki ve teknik altyapıyı önümüzdeki yıl içerisinde önemli ölçüde tamamlamayı öngörüyoruz.”

Son 4-5 yıldır SPK’nın önemli gündem maddelerinden birinin Sermaye Piyasası Kanunu’nun yenilenmesi olduğunu anımsatan Ertaş, en son 1999 yılında yapılan düzenlemeler dışında kanunda yaklaşık 13 yıldır önemli bir değişiklik olmadığını söyledi.

Yaklaşık 4-5 yıldır yürüttükleri çalışmaların bu yıl sonuçlandığını anlatan Ertaş, bu çalışmalara önemli katkı veren Vedat Akgiray’a ve diğer Kurul üyelerine emeklerinden dolayı teşekkür etti. Ertaş, ”2013 yılının piyasalarımız ve ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

”Emaneti ehline teslim ettik”

Vedat Akgiray da çok büyük bir memnuniyet içinde olduğunu, çünkü emaneti ehline teslim ettiklerini söyledi.

Bu vesileyle, 4 yıl önce kendilerine bu görevi veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, diğer büyüklerine, 4 yıldır beraber çalıştığı arkadaşlarına ve tüm SPK çalışanlarına teşekkür eden Akgiray, ”Çok değerli arkadaşlar, çok iyi işler yapıldı ve bu işlerin semeresini de önümüzdeki yıllarda yeni başkanımız ve yeni heyetimizle bol bol göreceğimize eminim. Dolayısıyla ben içim rahat bir şekilde görevimi devrediyorum. Büyük başarılar geleceğine eminim. Herkese başarılar diliyorum, hayırlı olsun diyorum memleketimize” diye konuştu.

”Bundan sonra neler yapacağımı düşünmeye başlayacağım”

Akgiray, ”Bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna ise ”Bundan sonra neler yapacağımı düşünmeye başlayacağım bugünden sonra. Bir yeni yıl gelsin, seneye bakarız diyorum” dedi.

Vahdettin Ertaş kimdir?

İlk, orta ve lise eğitimini Tokat’ın Yeşilyurt ilçesinde tamamlayan Vahdettin Ertaş, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü‘nden mezun oldu. Aynı yıl Sermaye Piyasası Kurulu’nun açtığı uzman yardımcılığı sınavını kazanarak çalışma hayatına başladı, 1991 yılında aynı yerde uzman oldu.

Çalışma hayatı ile birlikte, akademik çalışmalarda da bulunan Ertaş, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü’nde yüksek lisans programına başladı ve 1991 yılında master derecesini aldı. Ertaş, 1995 yılında İngiltere Lancaster Üniversitesi’nde MBA (Master of Business Administration) programına katıldı ve 1996 yılında bu programı başarıyla tamamladı, 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında doktora derecesini aldı.

1987 yılında çalışma hayatına başladığı Sermaye Piyasası Kurulu’nda, çalışma hayatının 10. yılında, Kurumsal Yatırımcılar Dairesi Başkanlığı’na atanan Ertaş, 2001 yılı sonuna kadar bu görevi yürüttü. Ertaş, Ocak 2002′de aynı kurumda, Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanlığı’na atandı ve 2005 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Vahdettin Ertaş, bu dönemde Doğal Afetler Sigortası Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Vergi Konseyi Üyeliği görevlerini de birlikte yürüttü.

Ertaş, Eylül 2005′de Altın Borsası Başkan Vekilliği’ne atandı ve 2006 yılı sonuna kadar bu görevde bulundu. 21 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Sermaye Piyasası Kurulu üyeliğine atanan Ertaş, son 6 yıldır bu görevi yürütüyordu.

Türkiye’de Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ile şirket birleşmelerine ve bölünmelerine ilişkin ilk düzenlemelere ve Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) kurulmasına yönelik mevzuat ve teknik altyapı çalışmalarında SPK’da yürütülen çalışmalara başkanlık yapan Ertaş, yatırım fonları için SPK elektronik gözetim sisteminin (FONSİS) kurulması ile Altın Borsası’nın otomasyon projesi ve uzaktan erişim sistemini de gerçekleştirdi.

Haber Kaynağı – İnternet Haber

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=29059

Editör - 1 Oca 2013. Kategori Denetim, Ekonomi, Haberler, Manşet, Mülkiyeden, Mülkiyeli Yüzler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes