Sosyal Medya’nın Siyasete Etkisi Çalıştayı Yapıldı | Ceride-i Mülkiye

Sosyal Medya’nın Siyasete Etkisi Çalıştayı Yapıldı

Ak Parti yaklaşan 3 Seçim öncesinde Sosyal Medya’nın siyasete etkisini inceliyor.

ARGE Başkanlığı ve ARGE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu tarafından düzenlenen ve bugün Malta Köşkü’nde yapılan çalıştaya AK Parti milletvekilleri, akademisyen, gazeteci, sosyal medya uzmanları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden 35 kadar kişi katıldı.

3 yıl önce yayınladığımız bir söyleşide, “Ak Parti’nin Sosyal Medyayı, CHP ve MHP’ye nazaran daha bilinçli kullandıkları belirtiliyordu. Anlaşılan AK Parti gerçekten de bu konuyu önemsiyor ve çalışıyor.
Ak Parti yaklaşan 3 Seçim öncesinde Sosyal Medya’nın siyasete etkisini inceliyor. ARGE Başkanlığı ve ARGE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu tarafından düzenlenen ve bugün Malta Köşkü’nde yapılan çalıştaya AK Parti milletvekilleri, akademisyen, gazeteci, sosyal medya uzmanları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden 35 kadar kişi katıldı.

Toplantının açılışını yapan Ak Parti ARGE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun açılış konuşmasında, bu partinin çağımızın gerçeklerine yakın baktığını gördük. Moderatörlüğünü Ak Parti ŞanlıUrfa Milletvekili ve ARGE Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Zeynep Karahan Uslu yaptığı toplantının açılışında Soylu’nun yaptığı konuşmanın bir kısmını aşağıda izleyebilirsiniz.

Suleyman Soylu – Sosyal Medya Calistayi from Noete.com on Vimeo.

Toplantıya çağırılanlar genellikle sosyal medya konusunda araştırmaları ve çalışmaları olan kişilerdi. Örneğin Milletvekillerinin Twitter Kullanımı araştırmasını gerçekleştiren Uluslararası Sosyal Medya Derneği Başkanı Said Ercan ve Arel Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölüm Başkanı Yard.Doç.Dr.Gülüm Şener Ulagay çok ilginç veriler aktardılar (araştırma çarşamba günü yayınlanacak ama ilk sonuçlardan birisini verelim; milletvekillerinin % 55′inin kendi adına Twitter hesabı var).

Toplantıdaki hemen herkes; sosyal medyanın önemli olduğunu ve siyasilerin bilinçli olarak sosyal medyayı kullanması gerektiğini söylediler.

Medya Derneği Başkanı toplantıda enteresan notlar aktardı ;
Siyaset açısından, Sosyal Medyayı tek başına değil; 21. yüzyıl devlet yönetimi olarak el almak lazım. Clinton döneminde ortaya çıkan bir kavram. Bunun adı sadece sosyal medya değil yanısıra digital diplomasi. Bu kelimeyle “akıllı güç” anlaşılıyor. İnternetin getirdiği olanakları akıllı bir şekilde kullanmak lazım

a. insanları ve olayları iyi anlamak : sosyal medya bunun için iyi bir fırsat. Çeşitli algortimalar kanlıyla bunları analiz etmek mümkün.
b. Gerçek zamanlı takip yapmak lazım; Boston olaylarında görüldüğü gibi, insanları doğru bir şekilde bilinçlendiren mekanizmalar oluşturulmalı.
c. Tüm sosyal ağların örneği ile incelenmeli.

Toplantıda konuşan Ak Parti Gençlik Kolları Tanıtım Başkan Yardımcısı Burak Gültekin ise şunları söyledi :

Özeleştiri yapmak lazım, girmekte geç kaldık ama bugün mahallelere kadar çeşitli kollar her sosyal medyada aktif. Blog yarışması yaptık. Çünkü 28 şubat gibi olaylar nedeniyle insanlar konuşmaya korkuyordu Fikirlerini ortaya koymalarını sağlamak için blog yarışmaları yaptık.

Hem içerde hem de alanda olarak kontrolü üstlendik. Seçim alanında yer alıyorlar. Önümüzdeki seçmlerde bu etkiyi gösteriyor olacağız.

Akademisyen Fatoş Karahasan ise şunları söyledi :
Sosyallik, Siyaset ve Medya insanlığın ilk gücünden beri var. Araçlar değişti. Zamanın ruhunu yakalamak lazım. Digital Göçmenler ya da içine doğanlar var. Cumhurbaşkanı çok başarılı bulunuyor çünkü kendisini yansıtıyor. Mesaj iletiyorsunuz, nerede, nasıl ve kendiniz olarak iletmeniz lazım. İçerik çok önemli. Sosyal medyada içerik kimseye bırakılmayacak kadar önemli. En önemli tarafı konuşmak değil, dinlemek. İnsanlar seslerinin dinlenmesini istiyor. Sesimi duyuruyorum, dinleniyorum, önemseniyorum çok önemli.

Toplantının bir katılımcısı da, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Medya Müdürü Mücahit Küçükyılmaz idi ve şunları belirtti :

Sosyal medyada taraftarlık ya da karşıtlık olarak görmemek lazım. Hayatımızın bir parçası olduğunu görmek, zararlarını minamalize etmek, yararlarını maksimize etmek lazım. Temsili yönetimin bize getirdiği dezavantajı çözüyor gibi gözüküyor.

Cumhurbaşkanı bu konuya girmesi, bazı arkadaşlarla yaptığımız tartışmalar sonucunda, sosyal medyanın nasıl kullanılacağını göstermek gibi basit bir misyon ile hareket ettik.
Kamuda basın halkla ilişkiler gibi klasik departmanların, sosyal medya gerçeği gözönüne alınarak, revize edilmesi gerektiğin düşünüyorum.

Küçükyılmaz, ekibinin sosyal medya yönetiminde önemli anahtar kelimelerini “Görsellik”, “güncellik”, “interaktivite” olarak saydı ve “Cumhurbaşkanının konvoyu nedeniyle babasının öldüğünü” aktaran kişiyi köşesine alan yazara, o gün Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’da olmadığı tekzibinin gazete yerine sosyal medya üzerinden yaptıklarında, o gazetenin okuyucularına da ulaştıkları için çarpan etkisi olduğunu belirtti.

“Milletvekillerinin Twitter Kullanımı” araştırmasının taraflarından olan Uluslararası Sosyal Medya Başkanı Said Ercan, moderatör Zeynep Karahasan’ın “Sosyal medya dönüştürücü bir güç müdür, ya da “mouse aktivistleri” olarak da tanımlanan insanlar için “kendisini iyi hissetme aracı mıdır?” sorusuna cevaben “Gençlerin 500.000-600.000 takipçisi olan sayfalar var. Siyasiler için önemli bir yol ama kullanılmıyor” diye cevap verdi. Ercan bunu Abdüllatif Şener’in “Başbakan bize kendimizi ifade edecek yer bırakmadı” diyerek partisini kapattığını ama Twitter’ına baktığımızda en son 1 sene önce tweet gönderdiği görüldüğünü belirterek örnekledi.

Ercan’ın bahsettiği araştırmaya göre, Milletvekillerinin % 55′inin kendi adıyla Twitter hesabı var. Ak Parti de bu oran % 56 iken, CHP’de % 67 olarak raporlanmış. Ak Parti’nin Twitter üzerinde resmi hesabı yok. CHP’nin ise resmi hesabı var.

Kaynak-Turkİnternet

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=31649

Editör - 30 Nis 2013. Kategori Haberler, Manşet, Siyaset. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes