Atardamarların şifresi çözüldü

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve University College Londra araştırmacıları kalp krizi ve diğer akut hastalıkların ardından tıkanan atardamarların yerine yeni atardamarların oluşmasını sağlayacak bir moleküler yol keşfetti.

3 molekülün birlikte çalışmasıyla ortaya çıkan moleküler yolla ilgili çalışma, Developmental Cell dergisinde yayımlandı. Araştırma, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser tedavisi açısından önem taşıyor.

Atardamarların kalp krizi gibi durumlar sonucunda oksijensiz kalmasının ardından organların VEGF olarak bilinen bir moleküler sinyal vermesinden yola çıkan araştırmacılar, yeni atardamarların oluşması için VEGF molekülünün VEGFR2 ve NRP1 molekülleriyle birleşmesi gerektiğini keşfetti. NRP1 molekülünde bozulma olan fareler üzerinde araştırma yapan ekip, farelerin yeni atardamar oluşturamadığını ve kan damarlarındaki tıkanmayı tedavi edemediğini ortaya koydu.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi hücre biyolojisi ve tıp profesörü Michael Simons “Bu araştırmanın sonuçları, kan damarı oluşumunu uyaran ilaçların ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi açısından önem taşıyor. Araştırma sonraki aşamalarda kardiyovasküler hastalıklar ve kanser tedavisinde de faydalı olabilecek yöntemlerin geliştirilmesine öncülük edebilir” dedi.

Kaynak-  Haber7

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=31851

Editör - 9 May 2013. Kategori Dünyadan, Haberler, Manşet, Sağlıklı yaşam, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes