Rekabette Metodoloji Bilgisi – Osman BOLAT

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Başkan Yardımcısı Osman Bolat yazdı…

Rekabet model ve şekilleri çeşitleniyor. Uzaklarda bir kelebek kozasından çıksa bazen gök gürültüsü algısı yaratabiliyor. Yerel pazarlar, potansiyel sektörler çok önemli hale geldi artık tersine bir inovasyon (rezerve innovation) durumu da söz konusu. Firmalar spontane yenilikler yerine inovasyon eko-sistemi oluşturacak kültüre, iklime ve sisteme sahip olmalıdırlar.

Yeninin popüler olduğu bu çağda yeni hizmet yaratabilmenin, yeni süreçler geliştirebilmenin ve yeni pazarlar bulabilmenin yöntem ve sistemi sürekli canlı tutulmalıdır. Unutmamalıyız ki yeni hizmet ve süreç geliştirecek veya yeni pazar oluşturabilecek en önemli kaynak “İnsan” dır.

Bu çağda ürün, hizmet, süreç ve alt yapılar taklit edilebilir fakat insanın taklidi yoktur. Dolayısıyla rekabet için en önemli faktör insandır. Yeniliği yaratacak olan insan çalışanlar, tedarikçiler, danışmanlar, yönetim kurulu üyeleri arasında olabilir. Yeniliği arayan, tetikleyen, inşa eden insandır dolayısıyla yenilikçilik eko-sisteminde en önemli etken insan kaynağının çeşitliliği ve yetkinliğidir.

İnovasyon sürecindeki en büyük sıkıntı sistemsizlik ve metodoloji eksikliğidir.

Şunu bilmeliyiz ki, yenilikçilik süreci sonuç doğurmadığı sürece inovasyon olarak kabul edilemez. Buradaki metodumuz “Bak” + “Yarat” + “İnşaat” şeklinde olmalıdır. Şimdi, basit bir şekilde “Bakma”, Yaratma” ve İnşa Etme” süreci dediğimiz inovasyon metodolojisini biraz açalım.

Bakma Sürecimiz: Daima bir soru ile başlar. Şirketin içinde bulunduğu eko-sistemin analizini yapılır. Güçlü, zayıf yönler fırsat ve tehditler belirlenir. Tedarikçiler, rakipler, rakiplerin farklılaştıkları noktalar tespit edilir. Müşteri ya da pazardaki trendlerin seyri araştırılır. Müşterilerin ihtiyaçlarının belirlenebilmesi için çeşitli araştırma ve anketler yapılır, kıyaslama, analoji, empati, çağrışım, ihtiyaç analizi, best practice, arz ve talep gibi kavramlarla bakma sürecimiz zenginleştirilir. Bakma Sürecinde amaç yeni fikirler ve yeni çözümler için alternatif perspektifler oluşturmaktır.

İkinci aşama Yaratma Sürecidir: Bu süreçte “inside ve “keylearning” sentezi yapılır. İhtiyaçlar nasıl fırsata dönüştürülecektir. Fırsat, tehditler değerlendirilir, hizmete dönüştürülecek fırsatların fizibilitesi yapılır. Eylemler belirlenir, iş planına dönüştürülür. Potansiyel fayda, iç süreçler, zaman, insan bütçe gibi kaynak planlamaları bu aşamada yer alır. Yaratma sürecinde amaç stratejik vizyon ve yenilikçi konsept oluşturabilmektir.

Üçüncü aşama İnşa Etme Süreci: Yaratma sürecinde belirlenen plana göre ekip ve görevler oluşturulur. Yenilik için günlük rutinin nasıl olacağı kararlaştırılır. Ekip dışında birlikte çalışılabilecek kurumlara, bölümlere ya da danışmanlara karar verilir. Ürün, hizmet ve sürecin test edilmesi ve konumlandırması sağlanır. Burada amaç belirlenen hizmete, sürece ya da pazara hazırlanan inovasyonun plana göre takibinin yapılması ve aktivasyonlarının belirlenmesidir.

Bölgenizdeki tüm zeki ve becerikli çalışanlarını kendi şirketiniz çatısı altında toplayamayacağınıza göre dışarıdan gelecek fikir ve önerilere de kapınızı açma zamanı geldi. Hız çağında, fikirleri değerlendirmek, kurgulamak, hızlıca aksiyona geçmek dahi önemli bir maharet haline geldi. Şimdi, gizli kalmış fırsatları keşfederek geleceği şekillendirme zamanı!

Kaynak-BilgiÇağı

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=32160

Editör - 22 May 2013. Kategori Denetim, Ekonomi, Girişimcilik, Köşe yazıları, Yatırımcı Köşesi, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes