IMF’ye olan borcumuz gerçekten bitti mi?

Kağıt üstünde de olsa IMF’ye hala borçluyuz.

Türkiye, IMF’ye son stand-by anlaşmasından kalan borcun son taksitini geçen hafta ödedi. Ancak, sanılanın aksine, 2009′daki SDR tahsilatı nedeniyle IMF’ye borcumuz sıfırlanmadı. Kağıt üstünde de olsa IMF’ye hala 1.5 milyar dolarlık borcumuz var. Türkiye, daha önce 1972′de ve 1990′da iki kez bu borcu sıfırlamıştı. Bu borçsuz dönem ilkinde 3, ikincisinde ise 4 yıl sürmüştü.

IMF, 2009 yılında, biri küresel finansal krizin etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için değeri de 1997 yılında alınan eski bir karar uyarınca, üye ülkelere iki parti halinde SDR tahsilatı yapmıştı. Bu tahsilattan Türkiye’ye 959 milyon SDR düşmüştü.

İşte bu SDR tahsilatı o zamandan beri IMF borcu olarak istatistiklerde duruyor. Değeri ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni’nden oluşan bir sepete göre belirlenen SDR kurundaki oynamalara bağlı olarak da, bu borç 1.5 milyar dolar civarında dalgalanıyor.

Karşılığında bir faiz ödemesi olmasa da bu SDR tahsilatı borç niteliğinde bulunuyor.

Dolayısıyla bu SDR’ler bir şekilde elden çıkarılmadığı müddetçe, kağıt üstünde IMF’ye borçlu olmaya devam edeceğiz. Yani, yukarıdaki grafiğin 2013 yılı verileri belli olduğunda IMF’ye hala 1.5 milyar dolar civarında borcumuz var gibi görünürse kimse şaşırmasın.

IMF Başkanı Christine Lagarde bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile bir araya gelmiş ve Türkiye ekonomisine ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulunmuştu.

Kaynak-Patronturk

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=32290

Editör - 26 May 2013. Kategori Denetim, Ekonomi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes