Telefonla Ödeme Yasa Tasarısı Meclis’te | Ceride-i Mülkiye

Telefonla Ödeme Yasa Tasarısı Meclis’te

Cep telefonlarından yapılan işlemlerin, bankacılık dışı ödeme olarak kabul edilmesini sağlayacak olan tasarı TBMM’ne sunuldu. Tasarıyla, cep telefonlarıyla gerçekleştirilen para hareketleri ve ödemeleri de yasal güvenceye alınıyor.

GSM şirketleri özellikle toplumsal akıllı telefon penetrasyonunun artmasıyla kendilerine de “bankacılık dışı işlem yapma” yetkisi tanınmasını isterken, bankalar kendilerine rakip çıkacağı endişesiyle buna itiraz ediyordu. Bu süreçte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da bankalardan yana tavır almıştı ve tasarıya itiraz etmişti. Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, BDDK’ya “Bu olacak. Siz yapmazsanız Merkez Bankası’na veririz o yapar” diyerek tasarıya sahip çıkmıştı.

Önceki akşam meclise gönderilen tasarıyla cep telefonlarından gerçekleştirilen para hareketleri ve ödemeleri yasal güvence altına alınırken, mobil iletişim sektörü mevcut ödeme sistemlerine yasal olarak dahil edilmiş oluyor. Düzenleme kapsamında sistem sahibi, Merkez Bankası’ndan izin alarak ödeme sistemi işletebilecek. Tasarıda ödeme hesabına para yatırılabilmesi, para çekilebilmesi ve hesapla ilgili diğer işlemlerin yapılabilmesi için ödeme hizmeti sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilen tüm faaliyetler ödeme hizmeti olarak düzenlenecek.

Tabii yeni sistemle elektrik, su ve telefon gibi düzenli fatura ödemeleri de ödeme hizmeti olarak kabul edilecek, ancak kredi veremeyecek. Ayrıca bu tasarıdan PTT her şekilde muaf tutulacak.

Kaynak-SosyalMedya

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=32333

Editör - 28 May 2013. Kategori Denetim, Ekonomi, Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes