Dünyanın en etkili ajansları arasında 2 Türk | Ceride-i Mülkiye

Dünyanın en etkili ajansları arasında 2 Türk

Effie Worldwide ve Warc tarafından derlenen dünyanın en etkili ajanslarını, networklerini ve reklamverenlerini ortaya koyan Effie Etkililik Endeksi yayınlandı.  Türkiye’den Alametifarika ve Rabarba da “En Etkili 5 Bağımsız Ajans” listesine ikinci ve üçüncü sıradan girmeyi başardı.

Effie Etkililik Endeksi, hangi şirketin gerçek fikir üreterek bunun sonuçlarını almakta başarılı olduğunu ortaya çıkararak pazarlamada etkili olmanın önemini vurguluyor. Böylece, Effie yarışmalarındaki kazanan ve finalistler özel puanlama sistemine göre reklamverenler, ajanslar, markalar, networkler ve holding şirketleri olarak sıralanıyor.

Puanlama nasıl şekilleniyor?

2013 Effie Etkililik Endeksi, 13 Haziran 2012 ile 13 Haziran 2013 arasında Effie Award yarışmalarında 2.400’den fazla olan ödül kazanan ve finalistleri kapsıyor.

Endeks, Effie yarışmalarında kazanılan her ödülü puanlara dönüştürerek şirketleri sıralıyor ve Grand Effie’yi 12, Altın’ı 8, Gümüş’ü 6, Bronz’u 4 ve finalistleri 2 puan olarak hesaplıyor. Eğer herhangi bir yılda, aynı network veya holding grubu içerisindeki birden fazla ajans bir kampanya üzerinde çalışmışsa, network ve holding grubu bir kez puan alabiliyor. Öte yandan, ülke ve bölge ayrımları ise hazırlanan kampanyaların hangi ülke bölgelerde yayınlanmasına göre sınıflandırılıyor.

Sıralamalar şöyle:

En Etkili Reklamverenler

En Etkili Markalar

En Etkili Ajans Holding Grupları

En Etkili Ajans Networkleri

En Etkili Ajans Ofisleri

En Etkili Bağımsız Ajanslar

Bölgelere Göre En Etkili Şirketler:

Asya-Pasifik: Coca-Cola (reklamveren), Coca-Cola (marka), WPP Group (ajans holding grubu), Ogilvy & Mather (ajans network’ü), Ogilvy & Mather Mumbai (ajans), Barnes, Catmur & Friends Auckland (bağımsız ajans)

Avrupa: Unilever (reklamveren), Vodafone (marka), WPP Group (ajans holding grubu), BBDO Worldwide (ajans network’ü), Ogilvy Group Rusya (ajans), Banda Agency Kiev (bağımsız ajans)

Latin Amerika: Nestlé (reklamveren), Pepsi (marka), Omnicom (ajans holding grubu), BBDO Worldwide (ajans network’ü), Sancho BBDO-Bogota (ajans), Porta-Santiago (bağımsız ajans)

Orta Doğu ve Afrika: Unilever (reklamveren), Coca-Cola (marka), WPP Group (ajans holding grubu), JWT (ajans network’ü), Mindshare-Dubai (ajans), Interesting Times-Beyrut (bağımsız ajans)

Kuzey Amerika: Procter & Gamble (reklamveren), Mizuno (marka), Omnicom (ajans holding grubu), Ogilvy & Mather (ajans network’ü), Ogilvy & Mather-New York (ajans), Wieden+Kennedy (bağımsız ajans)

Kaynak-CampaignTR

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=32934

Editör - 22 Haz 2013. Kategori Ekonomi, Reklam ve İletişim. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes