“Twitter, Türkiye ile bilgi paylaşmadı” | Ceride-i Mülkiye

“Twitter, Türkiye ile bilgi paylaşmadı”

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Facebook ve Twitter’la iletişime geçtiklerini, Twitter’dan olumsuz yanıt aldıklarını açıkladı.

Gezi Parkı’nda yaşananlar nedeniyle hükümetin sosyal medyayı suçladığı görüldü. Burada oluşturulan içeriklerin kamuoyunu olumsuz etkilediğini düşünen birçok hükümet yetkilisi bu konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Erzincan’da katıldığı bir etkinlikte soruları yanıtlayan Binali Yıldırım, olaylarla ilgili Facebook ve Twitter’la temasa geçtiklerini bildirdi.

Facebook ile bir sorun yaşamadıklarını belirten Yıldırım, Twitter’ın işbirliği teklifine olumsuz cevap verdiğini bildirdi. Bu ülkede faaliyet gösteren şirketlerin yasalara göre suç teşkil eden konularda yargı ve polisle uyum içinde çalışması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, dünyadaki tüm ülkelerde sürecin bu şekilde işlediğini aktardı. Sosyal medyanın sesini kısmanın işin doğasına aykırı olduğunu belirten Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı, bunun hiçbir zaman düşünülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

“Türkiye’de muhatap bulunması için çalışmalar yürütüyoruz”
Kritik altyapılara yapılan saldırılarla ilgili de görüşlerini açıklayan Yıldırım, bilgi güvenliği ve bilişim altyapısını güçlendirmek için daha fazla internet değişim noktasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bilişim500′de açıklamalarda bulunan Dr. Tayfun Acarer’in söyledikleri paralelinde konuşan Binali Yıldırım, USOM ve Bal Küpü güvenlik sistemleriyle ilgili açıkladı. Siber saldırıların her an izlendiği ekiplerin olduğu bilgisini veren Yıldırım, sosyal paylaşım sitelerine tavsiyelerde bulundu.

Yurt dışı merkezli sosyal paylaşım sitelerinin Türk hukukuna dahil olması çağrısı yapan Yıldırım, bilgi istendiğinde Türkiye’de muhatap bulunamadığını belirtti. ABD ile saat farkı nedeniyle işlerin yürütülemediğine dikkat çeken Yıldırım, Türkiye’de bir muhatap bulunması için gerekli çalışmaları yaptıklarını açıkladı.

Kaynak-BTnet

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=33011

Editör - 26 Haz 2013. Kategori Haberler, Manşet, Siyaset. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes