Perakendeciler de Dijital Pazarlamada | Ceride-i Mülkiye

Perakendeciler de Dijital Pazarlamada

E-ticaret gün geçtikçe büyüyor bunun farkında olan markalar da bu mecrada yer alabilmek, tüketicinin beğenisi ve satın alma hareketini etkilemek için birbirleri ile yarışıyor.

E-ticaret 2012 yılı içerisinde %12 büyüme gösterirken, yapılan indirim ve ücretsiz kargo gibi kampanyaları ile Amazon %22 oranında bir büyüme gösterdi. Lüks tüketim ve dijital mecra araştırma şirketi L2′nin yaptığı araştırmaya göre özellikle ABD’de perakendeciler arasında işler kızışmış durumda. Her geçen gün perakende markalar online mecraya biraz daha fazla yatırım yapıyor. Perakendecilerin en çok yaptıkları online kampanyalar ise şu şekilde :

Online müşteri hizmetleri : 71 büyük perakendeci markadan 28′i bu hizmeti uyguluyorken yıl sonuna doğru bu sayı %18 artış gösterdi. Artık perakende markaların çoğu 7/24 canlı danışma hattı bulunduruyor.

Ücretsiz gönderim : Perakendecilerin %79′u tüketicilere aldıkları ürünleri ücretsiz göndermek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Markalar minimum satın alım tutarını düşürmek için kargo firmaları ile anlaşmalar yapıyorlar. Tüketici tercihi yaratma yoluna gidiyor.

Çevrimiçi satın alma, mağaza içi dönüş : Perakendecilerin %69′u mağaza satışı fırsatları yaratarak çevrimiçi satın alma ve mağazaya potansiyel müşteri çekme gücünü destekliyor.

PayPal ödeme : Perakendecilerin %46′sı PayPal ödeme sistemi kullanarak hem tüketici için güvenli bir alışveriş ortamı yaratıyor hem de kendileri için tüketici verileri topluyorlar. PayPal alışveriş sistemi, otomatik faturalandırma yapar ve kullanıcıdan e-posta, kimlik bilgilerini doldurmasını ister. Şu an en güvenilir alışveriş sistemlerinden biridir.

E-posta ile pazarlama : Bu sistem perakendecilerin %18′i tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. Bu sistem ile, tüketici kredi kartı ile alışverişe başladığı anda kendisine özel bir fırsat veya indirim içeriği sunan bir mail gönderilir.

Alışverişi kişiselleştirme : Perakendecilerin yarısından fazlası veri tarayarak tüketicilerin satın alım davranışlarına dayalı ürünleri tüketiciye önerir. Böylelikle tüketici kendini özel hisseder. Tüketici ile arasında kişiselleştirilmiş bir bağ oluşur.

Ürün özelleştirme : Perakendecilerin %20′si Monogramlar aracılığıyla ürünü kullancı için özelleştirme fırsatı sunar.

Ürün videoları : Yapılan araştırmalara göre bir yıl önce ürün videosu sayfaları %18 oranında seyrederken günümüzde bu oran %27′lere kadar ulaşmıştır. Yapılan ölçümlerde perakendecilerden alışveriş yapan tüketicinin bir ürün videosunu izlemesinden sonra satın alım davranışını gerçekleştirme oranı %144 gibi büyük bir paya sahiptir.

E-hediye kartları : Perakendecilerin yaklaşık dörtte üçü 2012 yılından itibaren tüketicilerine hediye kartı seçeneği sunuyor. Bu sistemin kullanım oranı % 56′dır.

Facebook reklam : Perakendecilerin yarısından fazlası Facebook ağı üzerinden reklam faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Bunların üçte ikisi Facebook’un tüketici davranışına odaklı reklamları hedefleyen (FBX) özelliğini kullanıyor.

YouTube : Perakendecilerin %28′i YouTube kanalını kullanıyor. YouTube içerisindeki rekabetçi satın alma oranı geçen yıl %4 iken, bu yıl oran %11′e yükseldi.

Pinterest ve Instagram : Perakendecilerin %90′u Instagram ve Pinterest ağlarını kullanıyor. Perakendecilerin üçte biri kadarı, Mart ve Nisan ayları arasında Instagram ağı üzerinden kampanyalar düzenledi.

Erman TEZCAN

—————————- ————-

İlginizi çekebilir

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=33024

Editör - 29 Haz 2013. Kategori Ekonomi, Girişimcilik. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes