Mixteca Taşçılık Sanatı Sergisi | Ceride-i Mülkiye

Mixteca Taşçılık Sanatı Sergisi

Meksika’da 16. yüzyıld nervürlü taş işçiliğinde bir tepe nokta: : Mixteca,

Minnesota Üniversitesi Goldstein Tasarım Müzesi’nde 24 Ağustos -13 Ekim arasında Onaltıncı yüzyıl Meksika Taş oymacılığı sanatının ürünleri sergilenecek.

Onaltıncı yüzyılda Meksika’da olağanüstü inşaat kalitesi bulunan binalar inşa edilmişti. Yerli zanaatçılar yivli tonozun mimarisi ile deneyimli İspanyol mimarlar ile işbirliği içiden ortak yaşamda karmaşık bir sistemle en gelişmiş teknoloji ve yerel olarak erişilebilir malzemelerin kullanımı ve kendi derin bir anlayışlarıyla ortaya şaheserler çıkardılar.

Mixtecan duvar örgü teknikleri ve Avrupa’nın geometri k desenleri 16. yüzyılda Amerika’ya özgü gelişmiş geometrik tonoz ile birleştirilmiştir. Bu sırada Güney Meksika Mixteca bölgesinde üç kilise inşa edildi.

Dijital San Pablo Teposcolula, Santa Domingo Yanhuitlán, ve San Juan Bautista Coixtlahuaca gibi, Minnesota Tasarım Üniversitesi Mimarlık bölümü araştırmacıları ve misafir küratör Benjamin Ibarra-Sevilla sayesinde her gotik kubbenin ölçekli kopyaları üretebildiler.

Mixteca Taşçılık Sanatı: Mixteca, Meksika’nın 16. yüzyıl nervürlü taş işçiliği ve sanatı olarak bilinmektedir. Bu sergide, döneme ait kaburga tonoz araştırmaları ile bunların sonuçlarını, dijital olarak taranmış belgelerini ve üç boyutlu modellemelerine ulaşılabilecektir.

Sergi yeri:

HGA Galeri Rapson Hall, Tasarım Goldstein Müzesi, Minnesota Üniversitesi
89 Church Street SE, Minneapolis, MN

Kaynak-Mimdap

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=34137

Editör - 26 Ağu 2013. Kategori Kültür-Sanat, Kültür-Sanat Etkinlikleri. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes