Taksim’e artık ilkyardım yok | Ceride-i Mülkiye

Taksim’e artık ilkyardım yok

Taksim İlkyardım Hastanesi 13 eylülde Gaziosmanpaşa’ya taşınıyor. Hastanenin yerine otel yapılmasını istemeyen sağlık çalışanları protesto gösterisi düzenlediler

Taksim İlkyardım Hastanesi depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 13 Eylülden itibaren kapatılıyor. Ancak yapılacak yeni binanın Anıtlar Kurulu’ndan onaylı bir projesi bulunmuyor. Hastane, yeni bina yapılana kadar Gaziosmanpaşa’daki bir binada hizmet verecek. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) bağlı hastane çalışanları, Taksim İlkyardım’ın yerine tekrar hastane yapılmaması ihtimaline ve Taksim gibi kalabalık bir bölgenin hastanesiz kalmasına tepki göstermek için başhekimlik binasının önünde basın açıklaması yaptı. Sendika üyeleri “Kampüs hastane istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdılar. Eyleme katılan ve ismini açıklamak istemeyen Taksim İlkyardım Hastanesi anestezi hemşiresi, “Yeni yapılacak binanın giriş katına poliklinikler, üst katlarına ise otel yapılacağını duyduk o yüzden çok endişeliyiz” dedi. Hastane yönetimi ise tepkileri doğru bulmadıklarını, Gaziosmanpaşa’daki hastanede daha modern imkânlarla hizmet verileceğini söyledi. Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Onnik Azinyan, hastanenin ne olacağının belirsiz olduğunu, ilk açıklanan projeye göre giriş katına acil müdahale servisi yapılacağını üst katların hastane olmayacağını belirtti.

BİNLERCE HASTA MAĞDUR OLACAK
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) adına basın açıklamasını okuyan Ferdane Çakır, Taksim gibi günde üç milyona yakın insanın ziyaret ettiği Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin hastanesiz bırakılmasının olumsuz sonuçları olacağını ve acil müdahale gerektiren kişilerin mağdur durumda kalacağını belirtti. Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Birçok toplumsal saldırının ve protestonun yapıldığı Taksim’de, hastane görevlileri yoğun şekilde çalışmıştır. Gezi eylemleri sırasında günlerce hastane çalışanları evine gidememiştir. Daha ne zaman yıkılacağı bile belli olmayan hastane kapatılınca zaten iş yükü ağır olan Şişli Etfal Hastanesi ve Okmeydanı Araştırma Hastanesi yetersiz kalacak, hastalar mağdur olacaktır. Bu durumun çözümü ise yeni hastane yapılacaksa, yapılana kadar yakındaki Özel Alman veya Gümüşsuyu Askeri Hastanesi ile protokol imzalayarak geçici olarak orada hizmet verilmesidir.”

NİYETLERİ HASTANE DEĞİL
Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Onnik Azinyan, hastanenin ne olacağı ile ilgili kavram kargaşası olduğunu belitti. Azinyan sözlerine şöyle devam etti: “Daha önce projesi hazırlandı dediler gittik proje falan yoktu ortada. Ondan sonra başka bir hastane projesi çıktı, onu da iptal etmişler. Şimdi hiçbir proje yok. Kimseden bilgi alamıyoruz. Burası yer olarak her yere hâkim bir hastane. Dolayısıyla buranın hastaneden başka amaçla kullanılmasını istemiyoruz. Bize ilk söylenen şey, “alt katına acil müdahale sevisi yapacağız üstüne de tam teşekküllü bir hastane yapmayacağız” oldu. Ama üstüne ne yapılacağını söylemediler. Söylentiler otel yapılacağı yönünde. Anıtlar Kurulu’ndan yıkım onayı da yok. Hastanemiz yenileniyor diye yazı asıyorlar. Sadece yeni yerin resmi var. Ama bunu kim yapıyor, ne zaman yıkılacak, ne zaman bitecek hiçbir ibare yok. Demek ki bunların hastane yapma niyeti yok. Hastane niyeti olan insan önce buranın hastane projesini onaylatırdı. Burada iki özel bir askeri hastane var. Madem halkı gerçekten düşünüyorsanız bir protokol imzalatıp burada geçici hizmet verebilirsiniz. Hastane yeri ranta dönüştürülmek isteniyor.”

Hastane çalışanlarının yaptığı eylemin ardından Taksim İlkyardım Hastanesi yöneticisi Dr. Cihangir Tayfur, AVM yapılacağı iddiaları gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi: “Taksim’de günlük poliklinik olarak bin 200 hastaya hizmet veriyoruz. Acil servise de yaklaşık 300 hasta müracaat ediyor, bu rakamlar diğer hastanelere oranla düşük. Taşınma bu anlamda Taksim’de bir sorun yaratmayacak. Hastanenin taşınmasının ardından acil servisin bulunduğu yerde 112 için istasyon kuracağız ve acil hizmetler buradan sağlanacak. Ayrıca Gümüşsuyu Asker Hastanesi ve diğer hastanelerle de bir protokol hazırlığı içindeyiz.”

ZATEN HASTA SAYISI AZDI
Taksim Meydanı insansızlaştırıldığı için mevcut kamu hastanelerinin tasfiye edildiğini söyleyen Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu: “Depreme karşı tehlikeli bir yapıysa değişik biçimlerde formüle edilebilirdi.

Gaziosmanpaşa’da yeni hastane açılacaksa oraya yeni kadro açılır. Taksim İlkyardım’daki mevcut personel ve ekipman inşaat süresinde Taksim İlkyardım’a yakın bir yerde geçici bir yerde kalabilirlerdi. Bu tasfiye bizim için kabul edilmez bir şey. Deprem gerekçesi bize samimi gelmiyor. Orada birkaç tane özel hastane var. Yönetmeliğe göre çok acil durumdaki hastalara ilk müdahale ücretsiz yapılıyor. Ama gerçek uygulama böyle değil. Serbest piyasa yönetmeliklerle yürütülemez. Vatandaş fark ücretleriyle karşı karşıya kalıyor.”

Kaynak-Taraf

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=34290

Editör - 11 Eyl 2013. Kategori Haberler, Kent, Kentte Ne Var, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes