Feniş Alüminyum işçileri: Ne kadar sürerse sürsün hakkımızı alana kadar direneceğiz

 

Alüminyum sektörünün en büyük firmalarından ve bölgenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Feniş Alüminyumun işçileri Gebze’deki fabrikada üretimin durması nedeniyle 3 aylık birikmiş ücret ve kıdem tazminat alacaklarını alamadıkları için, merkezi Mecidiyeköy- Büyükdere caddesinde bulunan Stad Han’ın önünde “ Susma, sustukça sıra sana gelecek” yazılı pankartlarıyla protesto  eylemi yaptılar.

Şirket yönetimi 9 Eylül 2013 tarihinde fabrikada üretime ara verdiğini ilan etmiş ve 11 Eylül 2013 tarihinde çalışanların iş akitleri feshedilmiş ancak işçilerin ücret, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmemişti.

İşçiler, İşverenin üretime ara vermesi ve ödemeleri yapmaması nedeniyle 420’si işçi olmak üzere toplam 520 kişinin mağdur olduğunu, bu nedenle Gebze’de bulunan işyerini terk etmeyerek direniş başlattıklarını söylediler. İşçiler kendilerinin ve ailelerinin mağdur olduğunu, durumun bir an önce çözülmesini ve alacaklarının ödenmesini istiyorlar.

30 yıldan bu yana Çelik İş Sendikası’nın örgütlü bulunduğu işyerindeki Feniş Alimünyum işçileri, 45 gündür fabrikada bekleyerek direnişlerini sürdürdüklerini, yapılan haksızlığı kabul etmediklerini ve ne kadar sürerse sürsün hakları iade edilene kadar da fabrikada kalacaklarını belirttiler/ A.Hastürk-Ceride-i Mülkiye

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=34718

Editör - 23 Eki 2013. Kategori Sivil Toplum, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes