AKP’ deki iç güç hesaplaşması ortalığı toz duman ediyor – Aynur Hastürk | Ceride-i Mülkiye

AKP’ deki iç güç hesaplaşması ortalığı toz duman ediyor – Aynur Hastürk

 İktidarı süresince devlet içinde bu oluşuma göz yuman, hatta besleyip büyüten  ”Atı alanın Üsküdar’ı geçeceğini görünce bu durumu  ”devlet içinde devlet kurmak isteyen çeteler var” diye itiraf eden Başbakan.
“Bir görev ifa edilecekse önce amirine haber verilir” diyen Bülent Arınç. Amir kim? İçişleri Bakanı. Gözaltına alınan şahıslardan birinin babası. ” Sabahın 5inde adamlar kaçacakmış gibi evlere baskın yapılıyor” diyor Başbakan yardımcısı. Türkan Saylan’a yapılanları, devletin en üst katında kolkola çalıştıkları askerleri sabahın köründe nasıl yokladıklarını ve topladıklarını unutuyor.
15 Nisan 2011′de Rıza Zarrab’ın şoförünün 150.000 dolarlık paketle görüntülenmesi, havaalanındaki altın dolu uçağın “doğal taş” diye hiçbir işlem yapılmadan geçirilmesi akıllarda yer ediyor. Kara paralar açılan döviz büroları, kurulan paravan şirketlerle aklanıyor. Halkbank aracılığıyla İran’a, Dubai’ye para transferleri yapılıyor. Pasaportlar alınıyor. Referans mektupları veriliyor. Polis tahsis ediliyor.
Fatih belediye sınırları içinde sit alanına dahil arsalar rüşvet karşılığı imara açılıyor. Gülhane parkının tam karşısına otel yapılmasına izin veriliyor. Fatih Belediye Başkanı imara açılan arsalarla ilgili gözaltına alınıp, tutuklanıyor. Büyük inşaat firmaları yeni gökdelenler dikmek için yarışa giriyor.
Halkbank Genel Müdürü’nün evinde, ayakkabı kutularından yüklü miktarda para çıkıyor. Bakan Güler’in oğlunun odasında kasa kasa paralar. Para sayma makinesi. Ayakkabı kutularında paket paket dolarlar, balya balya eurolar havada uçuşuyor. Ev değil, evbank olmuş.
Avrupa Birliği Bakanına 3 parti olarak verilen 500er  bin TL. Rıza Zarrab’ın Egemen Bağış’ın odasına poşetle girilip poşetsiz çıktığı görüntüleriyle yayınlanıyor. Yakalanacağız diye kırmızı hatla konuşan bakan çocukları. Evlerde bulunan paralar milyon dolarlık kırıntılar. TOKİ deki yolsuzluklar ortalarda dönüyor.
Rıza Zarrab ve üç Bakanın oğlu’da dahil gözaltına alınan kişilere ait 28 şirkete, operasyon başlamadan bir gün önce el konuyor.
Faka basan Hükümet harekete geçiyor. 33 polis şefi gidiyor önce, devamında İstanbul Emniyet Müdürü ve diğerleri. Sayı giderek artıyor. Oysa hem savcılar genelgesi, hem adli kolluk yönetmeliği hem de CMUK’a göre bu bilginin paylaşılmaması,  soruşturmanın gizliliği açısından gereklidir. ” Sayın Bakan biz oğlunu izliyoruz mu?” denmeliydi.
 Seçimlere dek ertelenen atamalar, sümenaltı edilen dosyalar ortaya çıkarılıyor. Cemaatin devletten tasfiyesine karar veriliyor. Paralel devletin oluşmasına izin verenler, yıllarca kolkola yürüyüp oy desteği alanlar – ittifakları bozulup çıkarları çatışınca karşı karşıya geliyor. Kılıçlar çekiliyor, intikam yeminleri ediliyor.
Bu kadar iddia ve belge ortalıkta gezerken, beklenen istifalar gelmiyor. Hüseyin Çelik, bakanların değil, oğullarının gözaltına alındığını söylüyor. Bakan Güler -hala görevi başında-valilere talimat veriyor. Hiyerarşik zincire uyulmadığını söyleyerek operasyona katılan tüm görevliler hakkında soruşturma açılmasını istiyor. Devlet görevlileri bundan sonra oluşacak olası bir duruma karşı görevden alınıyor.
Adalet Bakanı soruşturmanın başındaki savcı ile görüşüyor. Yargı iktidar savaşının bir aracına dönüştürülmek isteniyor. Talan, yolsuzluk, rüşvet ayyuka çıkmışken, bunu ortaya çıkaran görevliler görevlerinden alınarak cezalandırılıyor. Meşruiyet zemini tartışılıyor.
“Kaçakçılık, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele edeceğiz”diye halka meydanlarda söz verenler, ”tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyeceğiz” diye iktidara gelenler, milyon dolarlık yolsuzluklara göz yummuşlarsa, hükümet halkın gözünde güvenini ve sorumluluğunu kaybetmiştir. Halkın emeğine saygı göstermeyen, halkın paralarını talan eden bir yapıda “uçan kuş bizden sorulur” diyenlerin en acil görevi, etik olarak bile istifa etmeyen bu bakanların hesap verme yolunun açılmasıdır.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=35453

Editör - 21 Ara 2013. Kategori Editörden, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes