Emre Kınay’a “Gezi” hıncı Meclis gündeminde | Ceride-i Mülkiye

Emre Kınay’a “Gezi” hıncı Meclis gündeminde

CHP, Gezi Parkı eylemlerine destek veren sanatçıların başında gelen Tiyatrocu Emre Kınay’ın Duru Tiyatro’nun polis zoruyla boşaltılmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin bahçesinde bulunan Duru Tiyatro’nun, Kınay’ın kira sözleşmesinin tek taraflı feshedilmesine karşı dava açmasına rağmen boşaltılması üzerine Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Emre Kınay’a ait Duru Tiyatrosu’nun Picasso Sahnesi ile tiyatroya ait ofisin polis ve belediye zabıta ekiplerinin gözetiminde boşaltıldığına dikkat çeken Tanrıkulu, Kadıköy Kaymakamlığı’nın Kınay’ın açtığı davanın sonucunu beklemeden tahliye tebligatı gönderdiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

- Hukuki süreç devam ederken polis ve zabıta ekiplerine tahliye emrini kim vermiştir? Bu emrin hukuki dayanağı nedir?

- Duru Tiyatrosu bünyesindeki Picasso Sahnesi hangi gerekçe ile Kadıköy Anadolu Lisesi bahçesinden çıkartılmak isteniyordur?

- Duru Tiyatrosu yöneticisi tiyatro sanatçısı Emre Kınay Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından uyarılmış mıdır? Uyarılmışsa kimler tarafından ne gerekçe ile uyarılmıştır?

- Emre Kınay’a üstü kapalı olarak “Türkiye’nin hiçbir yerine tiyatro yapamazsın” diyenler kimlerdir? Bu sözleri söyleyenler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

- Duru Tiyatrosunun Kadıköy Anadolu Lisesi bahçesinden çıkartılmasının arkasında Kadıköy Anadolu Lisesi arazisinin satılacağına dair iddialar doğru mudur?

- Kadıköy Anadolu Lisesi mevcut arazisinden başka bir yere taşınacak mıdır?

Kınay, tiyatronun hafta içinde boşaltılması üzerine yaptığı açıklamada, tahliyeye gerekçe olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın 9 Şubat 2012’de, okulların bahçelerinin otopark olarak kiralanmasının önüne geçmek için yayınladığı bir genelgenin gösterildiğini belirtmişti. Bu genelgeye dayanılarak Duru Tiyatrosu’nun kira sözleşmesini yenilemediğini açıklayan Kınay, ancak Kadıköy Anadolu Lisesi’nin sınırları içindeki basketbol kursu ile kantinin sözleşmelerin yenilendiğini bildirmiş, “Bunun nedeni, okul yönetimine yeni gelen okul müdürünün nedenini benim de bilmediğim, tiyatroyu istememek”demişti.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=35866

Editör - 20 Oca 2014. Kategori Kültür-Sanat, Tiyatro. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes