FED sonrası işler zorlaşacak. – Doğuş ERDOĞAN

Son büyük krizin ardından küresel çapta artış gösteren likidite gelişmiş ülkelerde “too big to fail” kurumlarını daha da güçlendirirken, tartışmasız şekilde bu sürecin kazanı olarak da ilan etti. Halen toparlanmaya çalışan ABD ekonomisi ile birlikte toparlanma sürecine dahi giremeyen ve hatta deflasyon baskısı altında kalan Euro Bölgesi’nde vergi mükellefleri üzerindeki baskıların azalmaktan öte artış gösterdiğini görüyoruz.

Öyle görünüyor ki bu baskılar önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkeler üzerinde de artacak. Dün akşam ABD Merkez Bankası (FED) toplantısının ardından faiz artırım beklentilerinin ciddi anlamda 2015 yılında yoğunlaştığını görüyoruz.Her ne kadar Başkan Yellen’ın tahvil azaltım sürecinin bitmesinin ardından faiz artırımı için bir süre bekleyeceklerine ilişkin yumuşatmaya yönelik açıklamaları olsa da artık silah bir kere ateş almış oldu.

Siyasi tüm çalkantıları bir kenara bıraksak da düşen fonlama maliyetleri ile birlikte önemli bir kredili büyüme dönemi yaşayan Türkiye için tehlike çanları çalmaya devam ediyor.Gelişmiş ülkelerde büyüme ile birlikte önemli bir veri olarak izlenen gelir artış kaleminin Türkiye’de büyümediğini görüyoruz.Diğer taraftan artık sokaktaki insanların dahi en büyük risk olarak görmeye alışık olduğu cari açık kalemi ülke ekonomisini karanlığa sürüklemek adına ön safta yer alıyor.

Zorlu bir süreç sadece Türkiye için başlamıyor elbette ki. Her ne kadar doğal kaynakları ve bu kaynaklardan elde ettikleri gelirleri daha yüksek olan Brezilya ve G.Afrika gibi ülkelerin yanı sıra fonlama problemine erken başlamış ve notu yatırım yapılabilir seviyenin 7 basamak altında olan Arjantin, Avrupa’ya tutunmaya çalışsa da henüz ekonomilerini entegre edemeyen Doğu Avrupa ülkeleri zorda kalacak olan ülkeler olarak öne çıkıyor.

Bu sabahtan itibaren dolar karşısında sert değer kayıpları gördüğümüz gelişmekte olan ülke para birimleri için daha farklı hareket bantlarını geç olmadan tartışmaya başlayabiliriz.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=36724

Editör - 20 Mar 2014. Kategori Bizim Meydan, Ekonomi, Yatırımcı Köşesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes