EOKA’nın İngilizlere karşı direnişini simgeleyen anıt, Atina’da açıldı | Ceride-i Mülkiye

EOKA’nın İngilizlere karşı direnişini simgeleyen anıt, Atina’da açıldı

 

 

 

 

 

 

EOKA anıtının açılışını, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis birlikte yaptı.

Atina şehir merkezi yakınındaki Vasileos Aleksadru caddesi üzerinde bununa Santiago Parkı’na dikilen heykele ‘EOKA’nın 1955-1959 Kahraman Mücahitleri Anıtı’ adı verildi. Heykel, EOKA’nın İngilizlere karşı direnişini simgeliyor.

Heykeltraş Aristidis Patsoglu’nun eseri, parmak yerine EOKA’cı figürlerin bulunduğu bir elden oluşuyor. Avuç bölümü de geleceğe olan iyimserliği anlatıyor.

Kıbrıs sorununu çözümü amacıyla adadaki iki toplum arasındaki görüşmeler devam ederken, Atina şehir merkezinde Rum EOKA örgütünün anıtı dikildi.

EOKA anıtının açılışını, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis birlikte yaptı.

Atina şehir merkezi yakınındaki Vasileos Aleksadru caddesi üzerinde bununa Santiago Parkı’na dikilen heykele ‘EOKA’nın 1955-1959 Kahraman Mücahitleri Anıtı’ adı verildi. Heykel, EOKA’nın İngilizlere karşı direnişini simgeliyor.

Heykeltraş Aristidis Patsoglu’nun eseri, parmak yerine EOKA’cı figürlerin bulunduğu bir elden oluşuyor. Avuç bölümü de geleceğe olan iyimserliği anlatıyor.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=36936

Editör - 5 Nis 2014. Kategori Kültür-Sanat, Kültür-Sanat Etkinlikleri. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes