İstanbul Tabip Odası, Gezi’de yaralıları tedavi eden hekimlerin yargılandığı dava için aynı yere çağırıyor. | Ceride-i Mülkiye

İstanbul Tabip Odası, Gezi’de yaralıları tedavi eden hekimlerin yargılandığı dava için aynı yere çağırıyor.

İstanbul Tabip Odası 10 Nisan 2014 yayımladığı bir basın açıklaması ile Gezi’nin hekimlerine sahip çıkmaya çağırdı.

Mayıs ayının ilk haftasında duruşması yapılacak 250 kişilik Gezi Davası’nda İstanbul’da çalışan 2 asistan hekim de var. Hekimler “suçluyu tedavi etmek”, “adli makamlara ihbar etmemek” vb. suçlamalarla 6,5 yıla varan hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

İstanbul Tabip Odası, Dolmabahçe Valide Sultan Cami’ne sığınan yurttaşların ve onları tedavi etmeye çabalayan hekimlerin yargılandığı bu dava için 12 Nisan’a yine aynı yere çağrı yapıyor:

Ne yazık ki Türkiye yaralıyı tedavi eden hekimlerin mesleklerini icra ettikleri için yargılanabildikleri bir ülke haline geldi. Bilindiği gibi, sebepleri ve sonuçları bir yana, 2013 Haziran’ında başta Gezi Parkı İstanbul olmak üzere ülkemizin dört bir yanında binlerce kişinin biber gazına maruz kaldığı, onlarcasının ağır yaralandığı, 8 yurttaşımızın hayatını kaybettiği günleri yaşadık. Bu süreçte en iyi bildiği ve mesleki etik gereği yapmak zorunda olduğu hekimliği ifa eden, yanındaki yaralıları tedavi eden binlerce onurlu hekim ve sağlık çalışanı suçlu gösterilmeye çalışıldı.

Bu tablonun en somut ifadesi Dolmabahçe Valide Sultan Camii’ne sığınan yurttaşların ve onları tedavi etmeye çabalayan hekimlerin yargılandığı, 250 kişilik Gezi Davası’dır. Mayıs ayının ilk haftasında duruşması yapılacak olan bu davada, İstanbul’da asistan hekim olarak çalışan 2 meslektaşımız “suçluyu tedavi etmek”, “adli makamlara ihbar etmemek” vb. suçlamalarla 6,5 yıla varan hapis cezası istemiyle yargılanmaktadır.

Yargılanan meslektaşlarımıza sahip çıkmak ve hekimlik onurunu korumak üzere, aynı yerde, yani Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii yanındaki parkta, 12 Nisan 2014, Cumartesi günü, saat 12.30’da yapacağımız basın açıklamasına katılımınızı bekleriz.

Saygılarımızla,

İSTANBUL TABİP ODASI

YÖNETİM KURULU

Tarih: 12 Nisan 2014, Cumartesi

Saat: 12.30

Yer: Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii yanı

 

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=36990

Editör - 11 Nis 2014. Kategori Haberler, Kentte Ne Var, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes