Cumhurbaba’yı kim seçecek? – Sinan ERKUL

30 Mart seçimlerinde oy kullanan Cumhur’un kimi seçeceği belli.

KONDA’nın da belirttiği gibi, ilk turda Erdoğan Cumhurbaba olacak. 30 Mart’ta MHP’ye giden oylarının geri dönmesi, barış süreci ile başı bağlanmış Kürt hareketinin oylarının Erdoğan’dan başka gidebileceği bir yer olmaması, Erdoğan’ın işini 30 Mart’a göre çok daha kolaylaştırıyor. AKP ve Erdoğan muhalifi seçmenin, CHP-MHP anlaşmasına dayalı ortak adayına ve Kürt oylarına umut bağlaması anlamlı değil.

Erdoğan’ın Cumhurbaba olmasını ve hatta siyaseten devre dışı kalmasını engelleyecek iki güç, Türkiye sokakları ve ABD’dir.  30 Mart’tan önce Erdoğan’ın ipini çekmeyen ABD, Cumhurbaba seçiminden önce çeker mi? Bu sorunun cevabını  1 Mayıs’tan itibaren başlayıp ivme kazanması olası sokak muhalefeti belirleyecek. Siyasi önderliğini oluşturamamış olsa da 2013 Haziran direnişinin tekrarı, Erdoğan ve AKP hükümetinin sonu demektir. TC Devletinin, Suriye’de El nusra, El kaide gibi terör örgütlerini desteklediğine, sivil halka karşı sarin gazı kullandığına ilişkin çok güçlü kanıtları olan ABD, 30 Mart’tan önce, yerine neyi koyacağına henüz karar veremediği için, Erdoğan’ın ipini çekmedi.
Bütün hırsızlık , yolsuzluk ve hukuksuzluklarına karşın, AKP’nin % 45 oy alması, ABD ve AB için de şaşırtıcı oldu ve onlar şimdi biliyorlar ki Cumhur Erdoğan’ı seçecek.
AB ile ipleri koparma noktasına gelmiş, Hitler ve Mussolini benzeri uygulamaları ile ülkeyi her geçen gün biraz daha faşizmin karanlığına çeken Erdoğan’a, ABD bir şans daha verecek mi, yoksa sıcak paraya dayalı, kabarmış dış borcu ve cari açığı ile son derece kırılgan Türkiye ekonomisini çökertmek icin düğmeye basacak mı ?  Sokak muhalefeti, bu gün için iktidarı ele geçirme gücüne sahip olmasa da Erdoğan’ın sonunu getirebilir. Sokaklarda başlayıp nerede duracağı belli olmayan bir ayaklanma karşısında ABD’nin, egemenliğini riske atma pahasına, Erdoğan’ın arkasında durmaya devam etmesi söz konusu olamaz. Sokak muhalefetinin doğrudan sandığa yansıması, 30 Mart seçimlerinde görüldüğü gibi, olası değil. Yine 30 Mart seçimleri gösterdi ki, ABD-Fetullah operasyonu ile ortaya çıkan hırsızlıklar, yolsuzluk ve hukuksuzluklar da Cumhur’un umrunda değil.
Artık bütün dünya biliyor ki, sıcak paraya dayalı ekonomisi ile Erdoğan, devlet ve belediye yardımları,  bedava ilaçlarla, okul kitapları ile Cumhur’u mutlu ediyor.
Cumhur işsiz, aç kalmadığı müddetçe çok mutlu, oy tercihi değişmeyecek, ne AKP’den, ne de Erdoğan’dan vazgeçmeyecek. Ana muhalefetin genel başkanı bozkurt selamı verse de, Fetullah ile kol kola girse de; MHP’lileri, merkez sağcıları aday gösterse de % 26′nın üzerine çıkma şansı yok.

Haziran direnişi bir başlangıç ve arkası gelecekse , Cumhurbaba seçimini de belirleyecek.

Uluslararası kapitalizm, Türkiye’deki iktidarını riske sokmamak için seçmen tercihini  nasıl değiştireceğini daha önceki deneyimlerinden ve 30 Mart seçimleri sonuçlarından artık çok iyi biliyor. Türkiye’yi tarihinin en büyük ekonomik çöküşü bekliyor ve ne yazık ki ülkemizin ekonomisi çökertilmeden, ne AKP’den ne de Erdoğan’dan  kurtulmak olanaksız.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=37021

Editör - 12 Nis 2014. Kategori Bizim Meydan, Mülkiye'den Damlalar, Mülkiyeden, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes