Kazım Koyuncu’yu anıyoruz | Ceride-i Mülkiye

Kazım Koyuncu’yu anıyoruz

Kazım Koyuncu’yu ölümünün 9. Yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Artvin-Hopa’ya bağlı Yeşilköy (Lazca: Pançol) Köyü’nde, 7 Kasım 1971 tarihinde doğan Koyuncu’nun nufüsa geç kaydettirildiğinden resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972′dir.

Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başlamış, çocukluğu, “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar Turna‘nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir.

Profesyonel müzik yaşamına 20 yaşındayken Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubuyla başlamış, bir süre sonra lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmıştır.

1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurmuştur.

Lazca rock yapmak için yola çıkan ve 1995′te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998′de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri ile yoluna devam eden grup, sınırlı sayıda (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü (Bruxel Live)çıkardıktan sonra 1999 yılında dağılmıştır.

Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak veBayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, büyük ilgi gören “Hey Gidi Karadeniz” konserler dizisinin de öncülüğünü yapmış, Nisan 2004′te çıkardığı ikinci solo albümü ‘Hayde’ ile geniş kitlelerce tanınmıştır.

2004′ün sonlarında sanatçıya akciğer kanseri teşhisi konulmuş ve kanser tedavisi görmeye başlamıştır. 25 Haziran 2005′de, 34 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=37669

Editör - 25 Haz 2014. Kategori Haberler, Manşet, Müzik. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes