“Ankara Dayanışması” Kobanê için sokaktaydı | Ceride-i Mülkiye

“Ankara Dayanışması” Kobanê için sokaktaydı

IŞİD tarafından Suriye’nin Kobani bölgesinde yapılan katliamlar, Ankara’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla protesto edildi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşan Ankara Dayanışması üyelerinden oluşan grup, akşam saatlerinde Güvenpark’a geldi. Güvenpark merdivenlerinde oturarak pankart açan grup üyeleri, ara ara slogan atarak merdivenlerde Kobani bölgesinde yapılan katliamları protesto etti.

Eylemde basın açıklamasını Ankara Dayanışması adına Harun Çakmak gerçekleştirdi. Çakmak, IŞİD’in AKP hükümeti tarafından silahlandırılıp desteklendiğini vurgularken Kobanê’deki saldırıya karşı sınıra yürüyen on binlerce insana asker ve polis tarafından gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Çakmak şöyle konuştu:

Sadece Kürt halkına değil, aynı zamanda insanlığa yönelmiş bu vahşi saldırılara tepki gösteren, gövdelerini kardeşlerinin gövdelerine siper etmek için sınıra yürüyen on binlerce insan da gaz, plastik mermi ve kurşunlarla saldırıya uğruyor. Ölümden kaçanları ölümle imtihan ediyorlar. Ölümleri durdurmak için sınıra yığılanlar öldürme kastıyla yapılan saldırılara maruz kalıyor. Yüzlerce insan bomba ve kurşunla yaralanıyor.

Katılımın yoğun olduğu eylem dağılımların ardından, kalan grupla birlikte Yüksel Caddesi’nde devam etti.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=38005

Editör - 24 Eyl 2014. Kategori Sivil Toplum. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes