35 yıllık Senfoni Orkestrası şefi, olmayan kadroya atandı! | Ceride-i Mülkiye

35 yıllık Senfoni Orkestrası şefi, olmayan kadroya atandı!

TÜSAK’a karşı çıktığı için görevden alınan eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Bakanlık tarafından olmayan kadroya atandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜSAK yasa tasarısına karşı çıkmasından sonra görevden aldığı eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şefiRengim Gökmen‘i CSO’ya ‘orkestra sanatçısı’ olarak atadı. Ancak 35 yıllık şefin atandığı kadronun CSO Kuruluş Kanunu ve Yönetmeliği’nde karşılığı yok.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na (CSO) sekiz yıl vekâletle şeflik yapan Rengim Gökmen’i, görevden alınmasından iki buçuk ay sonra “orkestra sanatçısı” olarak atadı. Ancak CSO Kuruluş Kanunu ve Yönetmeliği’nde “orkestra sanatçısı” ifadesi bulunmuyor. Sanatçılar CSO’da “orkestra üyesi” olarak yer alıyorlar.

Hürriyet’ten Umut Erdem‘in haberine göre bakanlık tarafından olmayan kadroya atanan Orkestra Şefi Rengim Gökmen, 2006’da üçlü kararname ile CSO şefliğine atanmıştı. 2008’de Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne asaleten atanmasıyla CSO’daki şeflik görevini vekâleten yürütmeye başlamıştı. 24 Temmuz’da iki görevinden de alındı. Gökmen’in yerine ise vekâleten orkestra şefi ve besteci Selman Ada getirildi. Gökmen’in görevinden alınmasına, devlete bağlı sanat kurumlarını kapatmak isteyen TÜSAK ( Türkiye Sanat Kurumu) yasa tasarısına karşı çıkmasının neden olduğu iddia edilmişti.

Soruşturma da açıldı

Gökmen, görevlerinden alınmasının ardından, Bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığı’na strateji uzmanı olarak atandı. Bunun üzerine 5 Ağustos’ta bakanlığa bir dilekçe yazıp, hukuki olarak eşdeğer bir göreve atanması gerektiğini belirterek, “CSO’daki şeflik görevine iadesini” talep etti. Şeflik görevine yeniden atanmayı bekleyen Gökmen’e 24 Ekim Cuma günü Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nden ilginç bir atama tebliğ edildi. Genel Müdürlük, Gökmen’i “orkestra sanatçısı” olarak daha önce şefliğini yaptığı CSO’ya görevlendirdi. Ancak CSO Kuruluş Kanunu ve Yönetmeliği’nde “orkestra sanatçısı” tanımlaması bulunmuyor. Orkestrada görevli sanatçıların kanundaki tanımlaması “orkestra üyesi” olarak yer alıyor. Bakanlığın Gökmen’e “TÜSAK”a karşı çıktığı ve bu doğrultuda sanatçıları kışkırttığı, baskı yaptığı” iddialarıyla soruşturma açtığı da öğrenildi.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=38149

Editör - 28 Eki 2014. Kategori Kültür-Sanat, Müzik. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes