Büyük ozan Nazım Hikmet 113. yaşında anılıyor | Ceride-i Mülkiye

Büyük ozan Nazım Hikmet 113. yaşında anılıyor

Büyük ozan Nazım Hikmet 113 yaşında

Türk şiirinin önde gelen ustası Nazım Hikmet 15 Ocak 2015′de 113 yaşında. Beşiktaş Belediyesi bu münasebetle 10 yıllık geçmişi olan “Ustalara Saygı” etkinliğini 12 Ocak Pazartesi akşamı Nâzım Hikmet gecesiyle sürdürüyor. Faruk Şüyun’ün hazırladığı ve sunuculuğunu üstlendiği “Ustalara Saygı” toplantısı, saat 20.00’de Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi) başlayacak. Gecede, yapıtlarıyla edebiyat, tiyatro, sinema , müzik ve resmi de besleyen Nazım Hikmet, değişik sanat dallarından örneklerle anılacak.

Nâzım Hikmet’le ilgili yaşamından görüntülerin gösterileceği, kendi sesinden şiirlerin yer alacağı gecede Vedat Sakman, şairin şiirlerinden bestelediği 5 şarkısıyla küçük bir dinleti sunacak. Nâzım Hikmet’i ve dostlarını yakından tanımış olan Hıfzı Topuz’un anılarını anlatacağı gecede edebiyatçı Osman Şahin, ozanın “Kadınlarımız” şiirini seslendirecek.

Türkiye televizyonlarında yasaklı olduğu dönemde Korkut Akın’ın hazırladığı bir programda ilk kez gösterilen Nâzım Hikmet görüntülerinin de yansıtılacağı gecede, Salkımsöğüt şiirinden Ethem Onur Bilgiç’in yaptığı animasyon yer alacak.

Nâzım Hikmet’in Türkçede yayımlanmamış ve/veya yitik sanılan eserlerini bularak yayınlanmasını sağlayan, yurtdışındaki fotoğraflarından oluşan “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” sergisinin de aralarında bulunduğu çok sayıda etkinlik düzenleyen M. Melih Güneş ustayı anlatacak. Gecenin diğer konuşmacıları Atilla Birkiye, Göksel Aymaz, Işık Öğütçü, Turgay Fişekçi.


URL: http://cerideimulkiye.com/?p=38523

Editör - 11 Oca 2015. Kategori Kent, Kentte Ne Var. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes