Türk Sanat Müziğinin “Diva”sı Müzeyyen Senar vefat etti | Ceride-i Mülkiye

Türk Sanat Müziğinin “Diva”sı Müzeyyen Senar vefat etti

Türk Sanat Müziğinin dev ismi Müzeyyen Senar, İzmir’ de tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti. Sanatçı, 2 Şubat’tan beri Dahiliye servisinde tedavi görüyor, kısmi felç nedeniyle uzun süredir yürüyemiyor ve konuşamıyordu.

Zatürre teşhisiyle Ege  Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altında tutulan Senar, bugün  sabah 07.30 sıralarında vefat etti.

Müzeyyen Senar’ın cenazesi saat 13.00’te THY’ye ait uçakla İstanbul’a getirildi. Cenaze namazının 10 Şubat Salı günü İstanbul’daki Bebek  Camii’nde öğle namazı sonrası kılınacağını ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na  defnedileceği bildirildi.

Müzeyyen Senar’ın Hayatı
Türk Sanat Müziği’nin efsane isimlerinden Müzeyyen Senar, 97 yıllık ömrüne 30′un üzerinde albüm sığdırdı. 
Türk insanının dilinden düşmeyen ”Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim”,  “Bir Bahar Akşamı”, “Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine” gibi parçaları seslendiren  Senar, 1918 yılında Bursa’da dünyaya geldi.
Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde kemençe üstadı Kemal  Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip  olan Senar’ın ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i  Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi.  Zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine  yardımcı oldu.
  Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan  Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını  duyurdu.
Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Türkiye Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk  sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti ve  sanatçı birçok kez onun huzurunda özel meclislerinde şarkı okudu.
  Ankara Radyosu’nun 1938 yılındaki ilk yayınlarına katılan ve 1941  yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdüren Senar, Türk  musikisine yeni bir soluk getirdi.
Senar, son sahne konserini ise 1983 yılında İstanbul Bebek  Gazinosu’nda verdi, bu tarihten sonra yalnızca özel  toplantılarda şarkı söyledi.
Müzeyyen Senar, 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004  yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenen ve sanatçı dostlarının da katıldığı  gecede 73. sanat yılını kutladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2013 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri  çerçevesinde kültür ve sanata hizmetlerinden dolayı Senar’ı ödüllendirdi.
İzmir’deki evinde 26 Eylül 2006 tarihinde fenalaşan sanatçının beyin  enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. 2007′de  İstanbul’daki Darüşşafaka Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gördü, daha sonra  Bodrum’daki kızı Feraye Işık ile yaşamaya başlayan Senar’ın tedavisi burada  sürdü.
Sağlık durumunun 24 saat tıbbi kontrol altında tutulmasını gerekli  kılması nedeniyle 7 Ocak 2015′de Bodrum’dan İzmir’in Urla ilçesindeki  Daruşşafaka’ya ait yaşlı bakımevine götürülen Senar, 15 Ocak’ta rahatsızlanması  üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada 13  gün gözetim altında tutulan Senar, taburcu edildi ve Urla’daki yaşlı bakımevine  döndü.
Senar, 2 Şubat 2015′de rahatsızlığının nüksetmesi üzerine Ege  Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne kaldırıldı.

 

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=38644

Editör - 8 Şub 2015. Kategori Haberler, Manşet, Müzik. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes