Almanya Atina’nın önünü kesmek için sert oynuyor – Ayça KARACA | Ceride-i Mülkiye

Almanya Atina’nın önünü kesmek için sert oynuyor – Ayça KARACA

Yunanistan ile Euro Grubu Maliye Bakanları arasında bugün Yunanistan’ın kurtarma programının uzatılmasına ilişkin önerisinin görüşüleceği  toplantı öncesinde Finans Gündem olarak Avrupa Birliği yetkilileriyle tüm dünyanın yakından takip ettiği gelişmeleri görüştük.

AB kaynakları Yunanistan’ın kurtarma programının 6 ay uzatılması önerisinin dün akşam Alman Maliye Bakanı Wolfang Schaeuble tarafından reddedilmesine ilişkin olarak “Berlin’den en başta  gelen negatif hava Yunan Hükümetini rahatsız etmişe benziyor. Alman Hükümetinin bir kısmı Yunan halkına karşı bulunuyor ve bu Mr. Schaeuble yüzünden oluyor” yorumunda bulunuyor. Ayrıca Perşembe Günü Euro Grubu Maliye Bakanları toplantısı öncesi gerçekleşen Çalışma Grubu  toplantısında da  bir Alman Maliye Bakanlığı yetkilisinin müdahelesi aktarılıyor ve bu yetkilinin  Yunan teklifini “Köprü finansman sağlamayı ve mevcut programı sona erdirmeyi amaçlayan bir Truva atı” diye tanımladığını da aktarıyor.

Almanya’nın sert tutumuna ilişkin olarak başka bir kaynak ise  “Almanya Yunanlıların Avrupa’nın geri kalanı için de mücadele etmesini ve örnek olmasını önlemek için sert oynuyor. Çok sağlam bir anlaşma olmasını istiyorlar ve bunun da ilerlemek için tek yol olduğunun anlaşılmasını istiyorlar. Bu koşulları kabul etmek Yunan Hükümeti için de kolay değil. Çünkü onlar da kendi halkına geçmişe göre bazı değişikliklerin olduğunu göstermek istiyor” yorumunda bulundu.

Brüksel’de dün akşam Çalışma Grubu toplantısının geç saatlere kadar sürdüğü ve her iki tarafı da tatmin edecek ortak bir açıklama yazılması yönünde çaba sarfedildiği de aktarılıyor. Ayrıca  en üst düzeyde hükümet yetkililerinin açıklamaları gözönüne alınarak Almanya, Slovakya ve Finlandiya’nın Yunanistan’a karşı sert bir tutum aldıkları Fransa ve İtalya’nın ise Atina’nın önerilerine daha olumlu yaklaştıkları belirtiliyor.

Finansgündem

Read more: http://www.finansgundem.com/gundem/almanya-yunan-teklifi-_truva-ati-661024.htm#ixzz3SJeCliUo

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=38717

Editör - 20 Şub 2015. Kategori Avrupa Birliği ve Entegrasyon. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes