Bilim insanları uzayda su ararken okyanus buldu!

Jüpiter’in uydusu Ganymede’i büyüklüğü dışında diğer uydulardan ayıran en önemli özelliği kendi manyetik alanı olması.

Güneş Sistemi’nin en büyük uydusu olan Ganymede’in buzla kaplı yüzeyinin altında büyük bir okyanus olabileceğine dair yeni bulgular ortaya çıktı. Yeni veriler, Jupiter’in uydusunun üzerindeki ışıkların “dansını” inceleyen Hubble Uzay Teleskobu’ndan geldi.

BBC Türkçe’deki habere göre, okyanusun varlığının, canlı türlerinin de varlığı olasılığı nedeniyle Ganymede’e ilgiyi artırabileceği belirtiliyor.

Avrupa Uzay Ajansı, 2030′lı yıllarda Juice adlı keşif aracını Merkür gezegeninden bile büyük olan Ganymede’in yörüngesine oturtacak.

Ganymede, Jüpiter’in en büyük uydusu ve aynı zamanda Güneş Sistemi’ndeki uydular arasında da büyüklükte birinci sırada.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Galileo uzay aracı 2000′li yıllarda, 5 bin 300 kilometre genişliğindeki bu uyduda gizli bir deniz olabileceğine işaret eden veriler göndermişti.

 

Hubble’dan gelen yeni veriler, bu kanıyı güçlendiriyor.

Ganymede’i büyüklüğü dışında diğer uydulardan ayıran en önemli özelliği kendi manyetik alanı olması.

Hubble bu manyetik alanın uzay parçacıklarını kendisine çekerek ve harekete geçirerek, uydunun kuzey ve güney kutuplarında nasıl kızılötesi ışık dalgaları oluşturduğunu inceledi.

T24′den alınmıştır

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=38824

Editör - 14 Mar 2015. Kategori Gelecek Peşimizde. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes