Londra’da güneş enerjili telefon şarj kulübeleri | Ceride-i Mülkiye

Londra’da güneş enerjili telefon şarj kulübeleri

Sisli, bulutlu Londra‘da genç bir girişim, Solarbox, şehrin eski telefon kulübelerini telefon şarj istasyonlarına dönüştürmeye başladı.

Dönüştürülmüş bir Solarbox.Dönüştürülmüş bir Solarbox.

Dönüştürülmüş şarj kulübeleri enerjilerini güneşten elde ediyor ve giderlerini karşılamak için reklam alma yolu seçilmiş.

Bu şekilde şarjlar ücretsiz. Şirket reklam gelirlerinin %30’unu semte, %70’ini kendine ayırıyor.

Kasım ayında başlayan girişimin hedefi bu yıl 10 şarj istasyonu kurup ardından genişlemek. Proje, belediyenin Düşük Karbon Girişimi Yarışmasında ikincilik kazandı. Şirket kurucuları, Harold Craston ve Kirsty Kenney eski telefon kulübelerinin bu şekilde kullanımının boş kulubelerin antisosyal davranışlara alet olmamasını sağladığını da ifade ediyor.

Solarbox'ın içi, dışı.Solarbox’ın içi, dışı.

Güneş enerjisini kullanarak şarj istasyonu kurmak ve yine güneş enerjili sıkıştırıcılı çöp kutuları tasarlamak gibi zeki uygulamalar hızla yayılmakta. Bunun yanı sıra güneş enerjisi elektrik üretimi için de hızla yaygınlaşmakta ve ucuzlamakta. Güneş enerji teknolojisi 2013 sonu itibariyle 134 GWh kurulu güce erişti ve artık şebeke paritesi yakalamaya başladı.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=38851

Editör - 18 Mar 2015. Kategori Gelecek Peşimizde. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes