Soma Maden Faciası’nın birinci yılında kurumsal yapılarda bir değişme yok | Ceride-i Mülkiye

Soma Maden Faciası’nın birinci yılında kurumsal yapılarda bir değişme yok

13 Mayıs 2014’te Soma İlçesi’ndeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madenci hayatını kaybetmiş, 162 işçi  yaralanmış, Türkiye bu büyük maden faciası ile sarsılmıştı.  Facia, Türkiye tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti.

Yaşam odası yoktu, iş güvenliği eksikti… Rödovans sistemi, dayıbaşı, taşeron ve aşırı çalıştırma vardı. Bu konuda Meclis’te iyileştirici bazı düzenlemeler yapılsa da daha dün Soma’da bir maden ocağında göçük meydana gelmesi ve bir işçinin yaralanması, iş güvenliğine dair pek bir şeyin değişmediğini göstermektedir. 

13 Mayıs 2014’ten bu yana çıkarılan bazı yasa ve yönetmeliklerin özlük hakları ve iş güvenliğine yönelik maddeler içerdiğini, fakat kazaları önleme noktasında yetersiz kaldığı dile getiriliyor. Yönetmelikler çıkıyor, dünyada uygulanan önlemler bizim mevzuatımıza da giriyor, ancak kazaları önleme konusunda bir önlem alınmıyor.  Kömür ocaklarında zorunlu ferdi kaza sigortası çıktı. Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün denetim yetkisi kaldırıldı. Ancak bunları uygulayacak kurumsal yapılarda bir değişiklik olmadı.

Soma faciasıyla ilgili 487 mağdurun yer aldığı; 8’i tutuklu, 37 tutuksuz sanık bulunan dava, 13 Nisan’da Akhisar’da görülmeye başladı. Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan; maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy; Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, maden mühendisi İsmail Adalı, işletme müdürü Akın Çelik, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması 10 gün sürdü. 24 Nisan’da verilen ara kararla 15 Haziran’a ertelendi. 

Facianın yaşandığı Soma AŞ’ye ait kapanmış olan maden ocağında  yıl sonu itibariyle 2 bin 831 işçi işsiz kaldı. 301 işçinin öldüğü maden faciasından kıl payı kurtulan işçiler ise faciadan kurtulduklarına sevinirken, gelecek endişesi yaşıyor. Tarımın yok olduğu bölgede canlarını kaybetmek pahasına da olsa 1.800 lira maaşlı işlerini kaybetmemek için herkes birbiriyle yarışıyor. 

 

 

 

 

 

 

Aynur Hastürk

 

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=39093

Editör - 13 May 2015. Kategori Editörden, Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes