Dünden Bugüne Yıldız Korusu

Çırağan Sarayı’nın korusunu oluşturan bugünkü Yıldız Parkı’na II. Abdülhamit devrinde daha da önem verilmiştir. Buradaki hasbahçede dünyanın dört bir yanından gelmiş ağaç̧ ve çalı türleri bulunmaktadır. Yıldız bahçelerinde çok sayıda yabancı ve Türk bahçıvanın katkısı olduğu bilinmektedir. 1908’de Meşrutiyet sonrasında halka acılan Yıldız Parkı 1950’de yeniden düzenlenerek İstanbul Belediyesi tarafından yine halkın kullanımına ayrılmıştır. Bu alandaki çok sayıdaki bitkiden bir kısmının Ankara Meclis bahçesine ve diğer İstanbul parklarına aktarıldığı da belirtilmektedir. (*)

1979 yılında Çelik Gürsoy ile İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in imzaladığı protokol sonrasında Yıldız Parkı Çelik Gürsoy tarafından içerideki köşkler onarılmış, 550 dönümlük park alanı için bahçıvanlar devreye sokularak park düzenlenmiş, içerisinde bulunan suni göl yeniden eski günlerine kavuşturularak kazlar ve ördeklerle kucaklaşmış, adayı karaya bağlayan köprü yeniden aslında uygun inşa edilerek koruluğun içine motorlu girişi kaldırılarak halkın kullanımına sunulmuştur. Bu 15 yılın ardından sözleşmeye dayalı kira kontratı yenilenmeyerek koru ve köşklerin kullanım hakkı tekrardan İstanbul Belediyesine geçmiştir.

Türk Osmanlı saray mimarisinin en son örneği olan Yıldız Sarayı’nın parçası olan bu korunun içinde Yıldız Korusu’nda 400 yıllık nadir bulunan Sekoyaların yanı sıra Sedir, Köknar, Çam, Dişbudak, Ladin, Ardıç, Porsuk, Yalancı Akasya, Meşe, Menengiç, Sofora, At Kestanesi, Oya ağacı, Kaymak ağacı, Acem Dutu, Sabun ağacı, Acem Dutu, Amerikan Lale ağacı ve Çin şemsiyesi gibi çoğunluğu yabancı kökenli olan 120 çeşidin üstünde çalı türü ve egzotik ağaç bulunmaktadır. Bakım adı altında bu ağaçların bir kısmı seyreltilmekte olan ve 466 dönümlük alanıyla kent içinin en büyük korularından biri olan Yıldız Korusu parklaştırılmaya çalışılarak koru özelliğini kaybediyor.

(*) Eski Türk Bahçeleri ve Özellikle Eski İstanbul Bahçeleri – Gönül Aslanoğlu

Fotolar: OTTOMAN IMPERIAL ARCHIVES, 1905 yılı

İstanbul Kent Savunması'nın fotoğrafı.
(Begüm Ozpınar / İKS Medya, 19 Kasım 2015)

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=39801

Editör - 19 Kas 2015. Kategori Yaşadığımız Kent. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes