Tarık Akan yaşamını yitirdi

Çocukluğumuzun starı, toplumsal yaşamın önemli sorunlarını beyazperdeye taşıyan Yeşilçam’ın usta ismi Tarık Akan, 66 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
111 Film ve 4 dizide oynamıştır. Pehlivan, Halkalı Köle, Canım Kardeşim, Sürü, Yol, Maden, Kanal, Karartma geceleri, Hababam Sınıfı  unutulmaz filmlerinden bazılarıdır.
Oynadığı “Yol” filmi 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film oldu. Tarık Akan, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yedi ödül alan tek erkek oyuncudur. 1985′te Berlin Film Festivali’nde ‘Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü almıştır.
Nesin Vakfı  başkanlığı,  Nazım Hikmet Kültür Merkezi  kurucusu, Barış Derneği üyeliği Yapmıştır.
 Sinema sanatçısı Tarık Akan, 12 Eylül 1980 askerî darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı. Böylece uzun bir yargılanma süreci başladı. Siyasî Şube, sorgulanmalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli fareli koğuşlar, sağcılar, solcular, devrimciler, idamlıklar…
Uzun zaman sonra aklanıp serbest kalan Tarık Akan, aradan yıllar geçse de o günlerin baskılarını, acılarını unutamadı ve sonunda yaşadıklarını yazıya döktü. Anne Kafamda Bit Var, o zorlu günlerin bir tutanağı oldu.
  1979 yılında İzmir’de Nazım Hikmet’in doğum yıl dönümüne katılmak ve Barış Derneği’ne üye olmak suçlarından yine yargılanır. Spor salonunda yapılan o doğum yıl dönümüne binlerce insan katılmışken bir tek Tarık Akan’a dava açılmıştır.  1987 yılında davadan beraat eder.
Ortağı olduğu Taş Mektep’le birlikte eğitim sektörü içinde yer alarak, eğitimin sorunlarına dikkat çekmiştir.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=40892

Editör - 16 Eyl 2016. Kategori Haberler, Manşet, Sinema. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes