OECD raporu: Türkiye, 38 ülke arasında eğitimde sondan dördüncü

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) eğitim endeksine göre Türkiye 38 ülke arasında ancak 35’inci sırada yer alabildi.

Fotoğraf: DHA

BBC Türkçe’den Dilan Gözlügöl’ün haberine göre OECD’nin yıllık olarak hazırladığı ‘2016 Tek Bakışta Eğitim’ raporunda eğitim süresi ile öğrencilerin yetenek ve donanımlarının yanı sıra, 25 ile 64 yaş arasındaki yetişkinlerin lise ve üstü eğitim olanaklarına erişimi ölçütleri ele alındı.

Raporda OECD’nin eğitim endeksinde Finlandiya ilk sırada ye alırken, hemen ardından Estonya, Danimarka, Polonya ve Avusturalya geldi.

Türkiye ise listenin son sıralarında yer alan Güney Afrika, Brezilya ve Meksika’nın ardından 35’inci sırada yer aldı.

Eğitim görme süresi OECD ortalamasının altında

OECD’ye üye ülkelerle yapılan karşılaştırmaya göre Türkiye’de ortalama eğitim görme süresi 16.9 yıl olarak tespit edilirken, bu oranın OECD ortalamasının altında olduğu ifade edildi.

Türkiye’de 25-64 yaş arası lise mezunlarının oranı yüzde 36 olarak tespit edilirken, OECD ortalamasına göre bu oran yüzde 76.

Rapora göre Türkiye, matematik, okuma ve bilim alanlarından 2003’ten beri uygulanan OECD Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) okuma testinde ilerleme kaydetmesine karşın hala OECD ortalamasının altında.

Türkiye öğrenci cinsiyet eşitsizliğinde de son sıralarda

Yüksek öğretimdeki cinsiyet eşitsizliği ve eğitimde sosyal eşitsizlikleri de mercek altına alan raporda göre kız ve erkek öğrecilerin not ortalamaları arasındaki farkın en yüksek olduğu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

OECD raporunda kız çocuklarının okula gitmesini teşvik eden kampanyalar düzenlenmesine karşın, Türkiye’nin cinsiyetler arası farkta OECD sıralamasının son sıralarında bulunduğu belirtildi.

Raporda, Türkiye’de kadınların sadece yüzde 50’sinin üniversite eğitimini tamamlayarak standart bir diploma alabildiği açıklandı. Bu oran, OECD’nin ortalamasında ise yüzde 58.

Türkiye, OECD’nin 2015 tarihli eğitim raporunda 76 ülke arasında 41’inci sırada yer almıştı.

 

 

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=40962

Editör - 27 Eki 2016. Kategori Eğitim. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes