Mülkiye’nin büyük hocası: Yavuz Sabuncu | Ceride-i Mülkiye

Mülkiye’nin büyük hocası: Yavuz Sabuncu

Tam dört yıl önce bugün, 12 Şubat 2007′de, henüz 59 yaşındayken kaybettiğimiz Prof. Yavuz Sabuncu, darbe döneminde, darbecilerin anayasası ile “Anayasa Hukuku” dersi verebilmenin çetin sınavından geçmiş büyük bir hocaydı. 12 Eylül darbesinin, akademide en büyük darbeyi vurduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne 1980′lerin ilk yarısında girenler, Yavuz Sabuncu’nun “Anayasa’ya Giriş”, “Türk Anayasa Düzeni” gibi derslerinde  o karanlık döneme inat, hayatlarında unutamayacakları bir demokrasi söylevine de tanık oldular.
Daha 1980′lerin başında; devletin, halkının bir bölümünü “iç düşman, birinci öncelikli tehdit” ilan etmesindeki yanlışların altını çizerek geleceği okuyabilen bir feraset, darbe döneminde bile demokrasi talebinden ödün vermeyen bir cesaretten söz ediyoruz.
Meşhur 1402 Sayılı Sıkıyönetim Kanunu marifetiyle meslektaşları darbeciler tarafından peş peşe işsiz bırakılırken üniversite çatısı altında kalabilmenin vicdani sorgulamasını da yapan bir insandı Prof. Sabuncu. İstanbul’dan göç ettiği Ankara’da Mülkiye’yi darbe döneminde utandırmayan, cesaret ve birikimiyle “Mülkiye’nin ta kendisi” olabilen birkaç isimden biriydi.
Kanserle mücadele eden Yavuz Sabuncu’yu 2007′de 12 Şubat’ta kaybettik, 14 Şubat’ta bir kış yağmurunun altında Ankara’da toprağa verdik.
1980′lerde Mülkiye’nin bazı yöneticilerine de sirayet eden ceberrutluğa karşı koruduğu öğrencileri her yıl 8 Mart’ta Prof. Sabuncu’yu anıyor. Her yıl 8 Mart’ta Mülkiyeliler Birliği’nin İstanbul Kuzguncuk’taki lokalinde “Yavuz Rakısı” içiliyor.
Selam olsun Yavuz Sabuncu’ya…
Selam olsun o “yavuz” hocalara…

T24-Doğan AKIN’ın 12 Şubat 2011′de yazdığı “SELAM OLSUN PROF. YAVUZ SABUNCU’YA… ” adlı yazısından alınmıştır.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=41546

Editör - 12 Şub 2017. Kategori Haberler, Manşet, Mekteb-i Mülkiye, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes