SBF- Mülkiye’nin 80 yıllık geleneksel İnek Bayramı yasaklandı | Ceride-i Mülkiye

SBF- Mülkiye’nin 80 yıllık geleneksel İnek Bayramı yasaklandı

Önceki geceden başlayarak yapılan provokasyon sonucu Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’nin 80 yıllık geleneksel İnek Bayramı yasaklandı. Yasak kararı, İnek Bayramı kutlamaları için kampüse getirilen stant ve ses sistemlerinin geri çevrilmesi üzerine öğrenildi. Çankaya Belediyesi’nin gönderdiği araç ve malzemeler de Cebeci Kampüsüne alınmadı.

Her yıl gericilerin hedefinde olan İnek Bayramı öncesinde planlı bir sosyal medya kampanyası başlatılmış ve yapılan “haberlerde” öğrencilerin dine hakaret ettiği öne sürülmüştü. Gerçek dışı bu iddialar sonrasında dün gün boyunca çeşitli toplantılar yapılmış ve öğrenciler İnek Bayramı etkinliklerini yapma kararlılığını sürdürmüştü.

Ne olmuştu?

Hukuk Fakültesi’nde ırkçı etkinlikle bilinen Fikir ve Aksiyon’un facebook hesabından (https://www.facebook.com/aufevak/) önceki gece paylaştığı bildiriyle eş zamanlı olarak 22.24’te Ekşi Sözlük’te “ankara üni.de dinle dalga geçen şaklabanlar” başlığı açıldı. (https://eksisozluk.com/ankara-uni-de-dinle-dalga-gecen-saklabanlar–5356528?p=1). Fatih Tezcan’ın dinle alay edildiğini iddia eden tweetinin ardından İnek Bayramı’nın başlangıcında okunan İnek Duası görüntülerinin çok kısa bir görüntüsüyle desteklenen planlı saldırı, 00.41’de Star gazetesinin (http://www.star.com.tr/guncel/ankara-universitesinde-yeni-skandal-inek-bayrami-adi-altinda-yine-islama-hakaret-edecekler-haber-1213486/) “haberiyle” devam etti. “Haber” 02.15’te güncellendi. Sabah 7.00’da memurlar.net sitesi de (http://www.memurlar.net/haber/664957/inek-bayrami-adi-altinda-yine-islam-a-hakaret-edecekler.html) aynı ifadelerle SBF’yi hedef gösterdi.

Saat 07.35’te’de Ekşi Sözlük’te İnek Bayramı’nın birkaç güne kalmadan tarih olacağı yazıldı.

8.30’da ise Barış İçin Akademisyenleri “Kanlarında duş alacağım” diyerek ölümle tehdit eden Çete Reisi Sedat Peker facebook hesabından provokasyona dahil oldu. Peker, “KILIÇDAROĞLU’NUN HAYIR OYU VERDİKLERİ İÇİN GURUR DUYDUĞUNU SÖYLEDİĞİ ÜNİVERSİTELİLER BUNLAR OLSA GEREK. (DİNİMİZLE DALGA GEÇİYORLAR) (32 sn) BİR UMUTTUR YAŞAMAK REİS SEDAT PEKER” diye yazdı.

Yeni Akit’in internet sitesinde yine aynı ifadelerle saat 09.46’da servis edilen yalan haberin ardından (http://www.yeniakit.com.tr/haber/inek-bayrami-adi-altinda-islami-degerlerle-alay-edip-kahkaha-attilar-317529.html) İnek Bayramı’na ilişkin twitter’da açılan hashtag TT oldu.

Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğünün telefon numaralarının da verildiği çoğunluğu trol hesaplardan atılan tweetlerde, ölüm tehditlerine varan hedef göstermeler yer almıştı.

İnek Bayramı Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin İstanbul’dan Ankara’ya taşınmasının ardından ilk olarak 1937-38 yıllarında kutlanmaya başlamıştı.

123tezcansedatpeker

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=42273

Editör - 3 May 2017. Kategori Haberler, Manşet, Mekteb-i Mülkiye, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes