74 gündür açlık grevi yapan Gülmen ve Özakça gözaltına alındı

KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek amacıyla 74 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın evine özel harekat polisleri tarafından baskın düzenlendi. Haklarında adli kontrol kararı bulunan Gülmen ve Özakça adli kontrol kararı gereği karakolda imza atmalarının hemen ardından gözaltına alındı.

Yaşanan baskına tepki gösteren Avukat Selçuk Kozağaçlı, kişisel Twitter hesabından “Bu baskınları çok iyi biliyoruz. Adına ‘hayata dönüş’ der insanları katleder, sakat bırakırlar. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için gözaltı ve evleri için de arama kararı alıp gelmişler. Bu insanlar işlerini geri istiyor. 75 gündür açlık grevinde olan, hergün Yüksel Caddesi’nde açıklama yapan Nuriye ve Semih’in evini gece yarısı basmak ne demektir biliyoruz!” açıklamasında bulundu.

Kozağaçlı, “Semih ve Nuriye’nin selamları var herkese, yorgun ama iyiler. Oldukça hırpalanmışlar. Su ve Şeker yatırdık, ancak gözaltı süresinin uzaması halinde her ikisini de keseceklermiş, böyle bir haksızlığa boyun eğmeyecegiz dediler” ifadesini kullandı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmasına engel olmak isteyen Esra Özakça, Avukat Ebru Timtik ve Avukat Ayşegül Çağatay da gözaltına alındı.

Özel harekat polisleri Gülmen ve Özakça’nın kaldığı evlerin kapılarını kırarak içeri girdi. Savcılığın, Gülmen ve Özakça’nın evlerine yönelik baskın için “Gezi ve Tekel eylemlerine dönüşebilir” gerekçesini öne sürdüğü öğrenildi. (ileri)

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=42457

Editör - 22 May 2017. Kategori Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes