Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, Korkut Boratav ile dayanışma akademilerine verildi | Ceride-i Mülkiye

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, Korkut Boratav ile dayanışma akademilerine verildi

Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın anısına verilen Yaşam Ödülü, bu yıl Prof. Dr. Korkut Boratav ile dayanışma akademilerine verildi.

Evrensel’in haberine göre, Eskişehir’de Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde yapılan ödül törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP milletvekili Utku Çakırözer, KESK, DİSK, TTB, TMMOB genel merkez temsilcileri de katıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise yazılı mesaj gönderdi.

Ali İsmail Korkmaz 3. Yaşam Ödülleri ALİKEV, Eskişehir Tabip Odası, Eskişehir TMMOB İKK, Eskişehir DİSK Bölge Temsilciliği ve KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından düzenleniyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen organizasyonda Yaşam Ödülü, Prof. Dr. Korkut Boratav ve Dayanışma Akademileri’ne verildi. KHK’lerle akademiden ihraç edilen akademisyenlerin oluşturduğu Dayanışma Akademileri adına ödülü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Doç. Dr. Yasemin Özgün, Öğretim Görevlisi Dr. Murat Yıkılmaz aldı.

Ödül sahipleri tören öncesi kısa konuşmalar yaptılar.  Konuşmalardan öne çıkanlar şöyle:

Prof. Dr. Korkut Boratav: Türkiye’de devleti yönetenler Cumhuriyet tarihi boyunca biat etmeyen bilim insanlarını cezalandırmıştır. 50 yıl önce babam, 34 yıl önce ben, bu dönemde de geçmişte asistanım olmuş kişiler ve onların asistanları atıldı. Görüldüğü gibi kuşaklar boyunca devam ediyor uygulama fakat geçmişte bir şekilde telafi olanağı da sunuluyordu. Bu dönem gibi gaddar uygulamalar yoktu. Şimdi sorgusuz sualsiz atıyorlar, kamu hizmetlerinden men ediyorlar, pasaportuna el koyuyorlar, gözaltına alıp tutukluyorlar. Bilen bilir de bilmeyenlere söyleyeyim. İhraç listelerini üniversite yönetimleri hazırlıyor.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu: 2010 referandumundan sonra AKP devlet oldu. 7 Haziran sonrası emir devleti oldu. Her şey emirle oluyor. Yaşam hakkına saldırıyorlar. Düşman görülmeme hakkı vardır herkesin. Devleti yönetenler herkesi düşmanlaştırabiliyor. İlk talebimiz işimize geri dönmek değil barıştır. Şu ana kadar 452 barış imzacısı işinden edildi. Bizlere, topluma bu uygulamaları yapanları rahatsız etmeye devam edeceğiz.

Doç. Dr. Yasemin Özgün: Deneyimlerimiz ufkumuzu genişletti. Kesinlikle mücadeleye ve dayanışmaya devam edeceğiz. Özgür akademi peşindeyiz. Yeni bir akademi anlayışı yaratıyoruz.

Dr. Murat Yıkılmaz: Eskişehir Dayanışma Derslerini okula dönüştürüyoruz. Sadece bilgi paylaşmayacağız, bilgi üretmeye devam edeceğiz; aynı zamanda ve doğal olarak zararlı fikirleri anlatmayı sürdüreceğiz.

Ali İsmail Korkmaz’ın anısına verilen Yaşam Ödülü, Gezi direnişinin toplumsal bellekte yaşatılmasının; Gezi direnişinde yitirilen gençlerin unutulmamasının;  antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere ve bu uğurda yaşamını yitirenlere karşı duyulan saygının bir ifadesi olarak görülüyor. Yaşam Ödülü’nün ilki Taksim Dayanışmasına, ikincisi Cumhuriyet Gazetesi yazarları Erdem Gül ve Can Dündar’a verilmişti.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=42560

Editör - 7 Haz 2017. Kategori Sivil Toplum. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes