Kars/1 – Süleyman CEBECİOĞLU | Ceride-i Mülkiye

Kars/1 – Süleyman CEBECİOĞLU

Sevgili dostlar, on günlük bir aradan sonra merhaba.

Kars ve çevresinde neredeyse 1200km. dolaştıktan sonra İstanbul’a döndük.

Kars büyük ve ilginç bir coğrafya.Farklı alt coğrafyalar barındırıyor : yüksek,karlı ve çiçek denizini andıran platolar,
sıcak Iğdır Ovası,yer yer çöl izlenimi veren kurak sahalar,her dakika insanı şaşırtan müthiş Aras Vadisi,bakarken insanda sonsuzluk duygusu uyandıran Çıldır Gölü,Ani antik kentinden Iğdır’a kadar uzaklardan hep bizi gözetleyen Ağrı Dağı…Ve 1914 kışının acı izlerini taşıyan hüzünlü Allahuekber Dağları.Hemen her adımda yırtıcı kuşların göklerde dönüp durduğunu,Gelengi de denilen yer sincaplarının sevimli hareketlerle oradan oraya koşuşturduğunu gözledik.

Çıldır Gölü’ne giderken Susuz ilçesinde mola verdik ve 1937′de açılan ve 1950 sonrası diğerleriyle birlikte kapatılan Cılavuz Köy Enstitüsü’nü gezdik.İçimiz hüzünle doldu.Cumhuriyetin neleri başarmaya çalıştığını,denediğini gördük.Çok önemli bir tarımsal temelli bir kalkınma deneyi idi köy enstitüleri.20. yüzyılın önemli eğitimcisi ve filozofu J.Dewey’in (1859-1952) bile dikkatini çekmişti.

1877-1918 arasında Rus işgali altında yaşayan Kars’ta ve Sarıkamış’ta o dönemin mimarisi halâ yaşıyor.
Halen kullanılan bu yapıların çoğu kullanıcısı devlet kurumları.
Ruslar sanki geri gitmeyecekmiş gibi Kars’ı,Sarıkamış’ı cadde cadde,sokak sokak planlayıp ona göre yapılar yapmışlar. Caddeler ve sokaklar birbirini dikey kesiyor.Yapıların estetiği yüzyıl sonra bile göz kamaştırıcı.

Çok hızlı bir gezi oldu ve göremediğimiz,görüp de daha çok kalıp keyfine varmak istediğimiz yerler oldu. Seneye umarım zamanı geniş tutarak ve Artvin Yalnızçam Dağları-Bilbilan Yaylası’ndan Karçal Dağları’na geçerek yeniden gezmek mümkün olur bu muhteşem bir coğrafyayı.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=42624

Editör - 14 Haz 2017. Kategori Gezmeye Gitmek. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes