Cumhurbaşkanlığı için SİT alanına 300 odalı yazlık saray yapılıyor | Ceride-i Mülkiye

Cumhurbaşkanlığı için SİT alanına 300 odalı yazlık saray yapılıyor

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Marmaris’in Okluk Koyu’nda Cumhurbaşkanlığına ‘yazlık saray’ yapıldığını iddia etti. Akın Üstündağ, Turgut Özal döneminde dört oda bir salon olan cumhurbaşkanlığı köşkünün yıkıldığını yerine 300 odalı, surları uzaydan görünen bir yazlık inşaatının başladığını ileri sürdü.

Akın Üstündağ, yazlığın olduğu alanın 500 metre kıyı koruma kuşağı içinde olduğunu vurgulayarak inşaata ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafları gösterdi. Koyun birinci derece SİT alanı olduğunu kaydeden Üstündağ şöyle devam etti:

“500 metre mesafede planlama yasak buna rağmen inşaat başlamış yüksek duvarlar örülmeye başlamış. Özellikle adrese teslim bir plan değişikliği olduğunu gösteren en önemli nokta ise yazlık sarayın olduğu Gökova 1/ 25 bin planda değişiklik yapılmış ve SİT alanı olmaktan çıkarılmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluruyla tescil edilmiş durumda. Niye o kadar yer varken özellikle Gökova bölgesi yazlık sarayın olduğu bölge tescil ediliyor. Bu kamuoyundan özellikle kaçılıyor. Bunu nedeni yazlık sarayın bir an önce yapılmasını sağlamaya yöneliktir.”

Yazlığın yapımının yasal olmadığını, inşaat çalışmalarının çevreye zarar verdiğini ileri süren Üstündağ şu ifadeleri kullandı: “Yazlığın yapımı yasal değildir. Kaçaktır ve çevreye zarar vermektedir. Söz konusu alanda yapılaşma yasa dışıdır. Koy, balıkçılığa dahi kapalı. Biraz ilerisi Akdeniz foklarının yumurtlama alanıdır. Yazlığı çevreleyen yüksek duvarlar uzaydan dahi görülme durumundadır. Buradan sesleniyorum: Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Doğaya zarar veren yapılaşmayı ve çevre katliamını durdurun. Bu çevre katliamını engelleyecek her türlü yasal girişimi yapaya kararlıyız. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız.” (ANKARA/DHA)

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=42657

Editör - 14 Haz 2017. Kategori Çevre, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes