Nadi’nin Oğlu: Oktay Etiman – Tahir ŞİLKAN

Mülkiyeliler Birliği’nin Ankara’daki Genel Merkez binasında düzenlenen “Edebiyat Buluşmaları”nın Şubat ayı konuğu olduğumda, konuşmamın konusu “Bereketli Topraklar”ı yazanlardı. Reşat Enis, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal’i anlatacağım konuşmaya başlayacağım sırada, hasta hali ve yüzünde beyaz korunma maskesiyle, Mülkiye arşivi için çekim yapmaya başlayan kişiyi fark ediyorum. Tüm söyleşinin video çekimini gerçekleştiriyor.

tahirşilkanKonuşmamda; Orhan Kemal’in Çukurova’da tarım ve fabrika emekçilerini destanlaştırarak anlattığı ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ romanının yazılış hikayesini de anlatıyorum.

Orhan Kemal şöyle anlatır diyorum: “…her yıl binlerce ırgat Güney ve Orta Anadolu’dan bereketli Çukurova topraklarına inerler…Binlerce on binlerce emek ırgatı “ekmek kapısı” dedikleri büyük şehirde aç, acı çekerek ve ümitsiz gezerler. Durumları o kadar kötüdür ki, onlara elini uzatacak bulunmaz, doktor, ilaç yok… Onlar ya bu dünyayı erken terk ederler ya da bir deri bir kemik kalarak garip bir hayat sürerler…Nadir’in ufacık kahvesinde bir demli çay içerken görmüştüm onları . Sırtında yorganları, kamyonlara, traktörlere, arkası açık arabalara saldıran , onlara toslayan, geri kaçan, tekrar hamle yapan yığın yığın kalabalıktı…”

Şöyle devam eder Orhan Kemal dedim: “…Bereketli Topraklar’ı yazıp, bitirdikten sonra bir gece Nadir’in kahvesinde İsmail Ustayı, ​ Selahattin Ustayı, Ali Şahin’i, Osman Zenginler’i Yunus Ustayı, Bethoven’i topladım. Çaylar, kahveler benden, sabaha kadar onlara romandan parçalar okudum. Beni dikkatle dinlediler. ” İyi yazmışsın Raşit!..Eline sağlık. Söylediklerinin hepsi doğrudur. Hatta her şeyi söylememişsin bile…Çukurova’da öyle şeyler olur ki, insanın nefesi kesilir. Oturup sana hepsini anlatsak, bir değil, beş roman yazarsın.”

Konuşmam bitince dinleyicilerden söz alarak konuşan, katkı sunanlar oluyor. Bunlardan biri de arşiv için çekim yapan yüzünde beyaz korunma maskeli kişi oluyor: Oktay Etiman…

Oktay Abi sakin bir konuşmayla, konuşmamda ve Orhan Kemal’in romanlarında geçen Nadir’in adının Nadi olduğunu, kendisinin babası olduğunu söylüyor.

***

Oktay Etiman’ın dün gece yaşamını yitirdiğini öğrenince bu anıyı yazmak istedim. 68 Kuşağının önderlerinden yiğit devrimci Oktay Etiman, 1947 Adana doğumluydu.

Nadir, oğlunun düzeltmesiyle Nadi, Orhan Kemal’in roman karakterlerinden biridir. “Eskici Ve Oğulları” romanında büyük oğulun sık gittiği çay ocağını işleten kişidir. Nurer Uğurlu’nun yazdığı Orhan Kemal’in İkbal Kahvesi’ni okuduğunuz zaman görür, tanırsınız Nadi’yi ve kahvesini.

” …Döküm, tamir atölyelerinin arasına sıkışan, yüksek bir konağın altında barınan, eski Orosdibak meydanında kasaplara giden yolun sağında bir kahve. Her sabah pırıl pırıl kocaman semaverin yanındaki camekanlı dolapta sıra sıra kahve fincanları, Yaldızlı çay bardakları, irili ufaklı porselen demlikler…Her şey temiz, tertemiz…”

Nadi’nin kahvesi Orhan Kemal’in sabaha kadar romanından pasajlar okuduğu 1927 Adana Demiryolu Grevi’ne katılmış ustaların, Orhan Kemal’in Babaevi, Avare Yıllar, Cemile , Dünya Evi, Vukuat Var, Hanımın Çiftliği, Bereketli Topraklar Üzerinde, Eskici ve Oğulları romanlarında yer verdiği sınıf bilincine sahip ustaların gittiği bir çay ocağıdır. Nadi’nin çay ocağı… O çay ocağında Orhan Kemal’i Yaşar Kemal’i, direnişçi işçileri tanıyan onlarla şakalaşan, Çukurova’ya dimdik gelip, hasta vücutlarla memleketine dönen, dönemeyen ırgatları, fabrika işçilerini tanıyan Nadi’nin oğlu Oktay Etiman’a güle güle diyorum. Saygıyla…

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=42850

Editör - 6 Eki 2017. Kategori Mülkiye'den Damlalar, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes