Malamat olmak ve kahrolmak – Naim KANDEMİR&Cengiz TÜRÜDÜ

2017’nin tecrübesiyle, 2018 de böyle olacaksa, girmeyelim yeni yıla havasında sanki insanlar.
Anlaşılıyor ki; yeni yılda da gündem ABD ile ilişkiler ve ülkede faşizmin gelişmesi eksenlerinde seyredecek esas olarak. Bu iki ana eksen çevresinde gündem çeşitlenebilir elbette. Örneğin, 696 Sayılı son KHK benzerleri gelebilir…
Gündemin tüm gümbürtüsüne rağmen uyuklayanlar bile 696 Sayılı son KHK ile irkilerek uykularından uyandılar. Siyasal İslamın milislerinin devletin kanunlarıyla koruma altına alınması, primlerinin peşin ödenmesi rehavetten sıyrılamayanları bile tedirginleştirdi. Bu tedirginliğin ülkede saflaşmayı artıracağını düşünüyoruz. Tarihe bakıp anlayacaklar çoğalacak gibi…
***
AKP içinde bir şeyler olur mu 2018’de? Pek ihtimal olmasa da ABD’nin Gül’e; “ Sen böyle çekinik durarak hiçbir makamın sahibi olamazsın. Erken veya zamanında yapılacak seçimlerin sonunda bir yerde olmak istiyorsan, risk alman gerekir,” deyip düğmeye basabilir. Bu kanaldan AKP’nin içine yönelik böyle bir operasyon olması 26 Nisan’daki hayırcı blokun moralinin yükselmesine de yarar.
***
Bunlar, normal bir düzen iktidarı olmadığı için gidişleri de normal olmayacak. Zarrab Davası, Man Adası ve Malta gibi neşter atmalar, ayağa sıkmalar başlangıç ve devamı gelecek gibi görünüyor.
Düzen içi bir daha böyle bir alternatif doğmaması için, merkezin merkez kalması için, bunlar ipliği pazara çıkarılarak gönderilecekler. Bunu sistem, düzen yapacak. Keşke muhalefetin gücü olsa da muhalefet yapabilse…
***
“Devlet aklı” denen akıl şöyle düşünmüyor mu?
“ Biz, 200 yıldır modernleşme mücadelesi verdik. Osmanlı’nın enkazından, ne zorluklar yaşayarak son Türk Devleti’ni kurduk ve bu devleti- Cumhuriyeti iyi-kötü 95 yıl sürdürdük.
Bunlar, toplumun en geri kesimlerini, hatta Cumhuriyete düşman kesimlerini örgütleyerek, bu devleti ele geçirip yıkmaya çalışıyorlar. Ancak yıkabiliyorlar. Yerine ise yenisini kuramıyorlar. Toplumun yarısı buna izin vermiyor…”
Böyle çalışan “devlet aklının” bunu fiiliyata da dökmesi beklenir. Bunun mecburiyeti şuradan kaynaklanıyor:
“Devlet aklı, derin devlet”; adı ne ise, siyasal İslamcıların her şeyi ele geçirmiş olmasıyla devletin bekasını sağlayacaklarına inanmıyorlar. Bunları, “Türk devlet geleneğinde” ancak maceraperest olarak görebilirler. “Elimizde iyi-kötü bir devlet var, bu gidişle, bu kifayetsizler dünya sahnesinden bizi sildirir, tarihe gömdürür…” endişeleri haksız da değil…
Siyasal İslamcılar, son zamanlarda, devletin beka sorunu kurnazlığıyla birçoğunu kendi iktidarlarına yedeklediler. Ancak, dünya arenasına bakıldığında siyasal İslam iktidarının, mevcut devlet için gerçek beka sorununun yaratıcısı olduğu görülüyor.
Siyasal İslam 15 yıldır iktidarda kaldı ama “devlet aklının” bu şekilde değerlendirmesi yönünden sınıfta kaldılar. Bu gidişle tasdikname almaları sürpriz değil.
İçeride-dışarıda; herkesle kavgalılar, kendi gölgelerine düşman olacak duruma geldiler. Uluslar arası alanda hezimetten hezimete koşuyorlar…
Bir devleti-ülkeyi yönetmek sadece sandıktan tavşan çıkarmak maharetiyle yüksek oy çıkarmakla gerçekleştirilebilecek bir şey değil.
***
200 yıllık modernleşme mücadelesi ve 95 yıllık Cumhuriyet 15 yılda viraneye çevrildi.
“Devlet aklı” toplumu iç savaşa sürüklemeden, bu beladan nasıl sıyrılırız, noktasına gelmeyecek mi? Siyasal İslamı iktidardan bir daha gelemez halde göndermelerinin hesabını ve fiilini nasıl ve ne zaman yaparlar göreceğiz.
***
Ey devlet aklı! Biliyoruz, sizin artık kısa vadade sol, komünizm korkunuz yok bu ülkede. Dünyada ve bölgede olağanüstü konjonktürel değişiklikler olmadığı sürece sol sizin korkulu rüyanız olmayacak. Bunu siz de biliyorsunuz biz de.
Solcular, devrimciler, Kürtler, aleviler, hatta Atatürkçüler son 15 yılda daha bir alıştılar faşizmin saldırılarına, zulümlerine. Faşizm nereden ve nasıl gelirse gelsin; teslim olmamak, direnmek onların boyunlarının borcu.
Ey devlet aklı! Ey devletin derin sahipleri! Artık siz düşünün; devletiniz malamat oldu. Sonra çok üzülürsünüz, bu sefer gerçekten kahrolursunuz! Siz devletsiz ne yaparsınız? Yetim kalırsınız.
31 Aralık 2017

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=43132

Editör - 31 Ara 2017. Kategori Mülkiye'den Damlalar, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes