İRAN: “GÖL UYKUSUNUN ÖTESİNDEN” – Naim KANDEMİR

12 Eylül darbesinin ardından biraz soluk almaya başlayınca, Ankara’da iki arkadaş dergilerde şiir yayınlamaktan, yayınevi kurma aşamasına geçiyoruz. Yaşlarımız 21-22. Ben Siyasal’da uzatmalı, o Hukuk’ta öğrenci.
Mayıs Yayınları’nın ilk kitabı olarak Aralık 1983’te “Görüşmek Üzere” isimli şiir kitabımı yayınlıyoruz. Darbe sonrası olmasına karşın bir ay gibi kısa bir sürede 2000 adet kitap “militan satış” yöntemiyle satılıyor.
Yayınevinin ikinci kitabı olarak, bir İran şiirleri antolojisi yayınlayalım, diyerek harekete geçiyoruz.
O yıllarda Ankara’daki üniversitelerde okuyan “Halkın Fedaileri “nden İranlı öğrencilerle irtibata geçip, evlerine giderek görüşmeler yapıyoruz.
Öğrenci evlerinde yapılan görüşmelerde-gündüz olmasına rağmen-pencereler sıkı sıkıya perdelerle kapatılıyor. Bu bile bize İran’ın nasıl bir korku toplumuna dönüştürüldüğünü anlatıyor.
Seçilen şiirler Farsça’dan Türkçe’ye pek şiir kaygısı, ahengi taşımadan çevriliyor. Bu çeviriler o zamanın koşullarında daha çok Türkçe şiir anlayışıyla şiirleştiriliyor.
Kitaba çevirmenin adını da yazmamız gerek ama bunu yapamıyoruz. İranlıların halk kahramanlarından biri olan “Babek”in adı, “M. Babek” olarak çevirmen yerine kitaba yazılıyor. Hatırladığım kadar, “Göl Uykusunun Ötesinden/Çağdaş İran Şiiri” Türkiye’de bu alandaki ilk antoloji oluyor.
***
28 Aralık 2017’de başlayan isyan, İran “göl uykusundan” uyanıyor mu diye yüreklerimizi çarptırıyor 34 yıl sonra.
İnsan düşünmüyor değil; 1979’da önce İran kararmıştı. Bir yıl sonra da Türkiye 12 Eylül’de. Şimdi, 2018’de İran tekrar aydınlanıyorsa, bir yıl sonra da bizim aydınlığa çıkma hayalimiz çok mu lüks?
02.01.2018

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=43137

Editör - 2 Oca 2018. Kategori Mülkiye'den Damlalar, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes