Mülkiyeliler Birliği seçimleri ve neden Erdal Eren? – Sudi KOCAİMAMOĞLU | Ceride-i Mülkiye

Mülkiyeliler Birliği seçimleri ve neden Erdal Eren? – Sudi KOCAİMAMOĞLU

       Bilindiği gibi 25 Mart 2018 Pazar günü Mülkiyeliler Birliği seçimleri var. Seçimlere iki grup katılıyor. Bir tanesi mevcut Başkan Erdal Eren ve Ekibi. Diğeri “Yetiştik Çünkü Biz” ekibi. “Yetiştik Çünkü Biz” Ekibinin Başkan Adayı Dinçer Demirkent, Başkan Yardımcısı Adayı Pınar Ecevitoğlu. Öncelikle seçimlerin Mülkiyeliler Birliğine, Mülkiyelilere hayırlı olmasını ve ‘Kazananın dostluk’ olmasını dilerim.

       Bilindiği gibi Erdal Eren Ülkenin geçmekte olduğu zor süreçte iki dönemdir, Birliğin Başkanlığını yapmaktadır. 2010 yılındaki seçimlerine bina tartışmaları kriz yaratmıştı ve O zamanki Başkan Ali Çolak’ın süreci yanlış yönetmesi Birlikte ciddi anlamda bir kırılma yaşanmasına neden olmuştu. Erdal Eren Başkan seçildikten sonra kişiliğiyle tüm Mülkiyelileri kucaklamaya ve Birliğe sevgi ve saygı ilkelerini yeniden getirmeye çalışmış ve bunda da başarılı olmuştur. Ayrıca çok çalışkan bir yönetim göstermiştir. Erdal Eren ekibi çalışma amaçlarını “Mülkiyeliler Birliğini, toplumumuzun içselleştirdiği ve Türkiye’nin hak ettiği ‘demokratik kitle örgütü ve mezunlar derneği vasıflarına yeniden kavuşturmak’ olarak açıklamıştır. Ayrıca Ülkemizin kuruluş değerlerine bağlı, Atatürk’ün çağdaş medeniyete ulaşma hedeflerini ilke kabul etmiş bir yönetim biçimi sergilemektedirler. Öncelikle Erdal Eren ve ekibi, Mülkiyeliler Birliğinde şu çalışmaları gerçekleştirmişlerdir.

1.       Önceki yıllarda misafirhane, otel olarak kullanılan arka tarafta Selanik caddesine bakan Ali Çolak’ın “Binalar krizi” ile boşaltılmış ve metruk halde bulunan ek bina üç yönetim ve 10 yıl geçmesine karşın Erdal Eren’in çabaları, Çankaya Belediyesinin katkısı ile bir sponsor firmaya “Mülkiye Kültür Merkezi” olarak yaptırılmaktadır. Üstelik İnşaat için Birlikten hiçbir bedel çıkmamıştır. Halen ikinci katın inşaatı devam etmektedir. Bariz bir aksama olmazsa Haziran sonu itibariyle Kültür Merkezi Mülkiyeliler Birliğinin ve Ankaralıların hizmetine girecektir.

2.       Erdal Eren ve arkadaşlarının verdiği güven sonucu yeni projeler ortaya çıkmış ve yeni destekler gelmeye başlamıştır. İlk olarak Birliği altında İmge Kitabevi olarak hizmet veren kitapçı arkadaşımızın boşatması nedeniyle “1859 Kitap Kafe” adıyla nezih bir kafe hizmete sokulmuştur. Burada Mülkiyeli yazarların kitaplarının sergilenmesi yanında çeşitli Mülkiye sembollerinin de satışı yapılmaktadır. Ayrıca kafe olarak ta hizmet vermektedir. Bunu dışında   68 Kuşaktan bir arkadaşımız, Gölbaşı Halaçlı köyünde babasına ait bir Cumhuriyetin ilk konaklarından tarihi bir binayı müze ve sosyal tesis, yine 1 km aşağısında bulunan 13.5 dönümlük bir araziyi yaşam evi yapma şartı ile bağış vaadinde bulunmuştur. Birçok arkadaşta parasal destekte bulunabileceklerini belirtmiştir. Bu amaçla yeni organizasyonlara gidilmektedir. Yarın bir Mülkiye Koleji ve Üniversitesi kurulması hayal olmaktan çıkacağını ümit etmekteyim. İşin başı hizipçilikten uzak Mülkiyeliler arasında güvenin tesis edilmesidir. Bu sağlandığı zaman birçok şey başarılır. Erdal Eren, bunu büyük ölçüde başarmıştır.

3.       Erdal Eren başkanlığındaki MB’ni çalışmaları arasında;

-Mülkiye Eğitim Merkezi(MEM), Mülkiye Sanat Merkezi(MSM), Mülkiye İstihdam Merkezi(MİM), Mülkiye İktisadi ve Sosyal Araştırmalar Merkezi(MİSAM), Mülkiye Doğa Topluluğu(MDT), Mülkiye Sinema Topluluğu(MST) kurulmuş ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu birimlerin bir kısmı kaynak yaratıcı durumdadır. Daha fazla gelir kaynağı yaratacak bir çalışma yapılmalıdır. Mülkiye Kültür Merkezi inşaatının bitip, hizmete girmesi ile bu birimler daha rahat bir çalışma ortamı bulacaklardır.

- “Mülkiye Sözlü Tarih” projesi çalışması başlatılmış, emekli olmuş, hayatta olan, hocalarımız, bürokratlar, mülkiyeye hizmeti geçen çalışanlar olmak üzere yanılmıyorsam 35 yakın kişi kayıt altına alınmıştır. Yakın zamana kadar projeyi rahmetli olan arkadaşımız Oktay Etiman yürütmüştür. Bu proje daha da zenginleştirilmeli, yazılı bir metin haline getirilip, en azından sitede yayınlanmalıdır.

-Geleneksel olarak devam eden Çarşamba söyleşilerinde çeşitli konularda zengin konuklarla 33 adet toplantı yapılmıştır. Buna ilaveten 20 edebiyat buluşması, 47 şair ve yazarın katıldığı 27 imza ve söyleşisi8 sinema gösterimi20 doğa yürüyüşü yapılmıştır.

-Siyasal Bakış TV programları ile Mülkiye Haber portalı yayına geçirilmiştir. Mülkiye Haber Portalı incelenirse görülecektir ki, her Mülkiyeli arkadaşımıza özgürce yazılarını yayınlama olanağı sağlanmıştır.

-Dünyayı, Ülkemizi, Mülkiyeyi ilgilendiren önemli konularda basın açıklamaları, paneller, söyleşiler, kurultaylar ve raporlar yoluyla Birliğin görüşleri duyurulmuştur.

Gerek öğrencilerle ilişkiler, gerekse Fakülte ilişkileri Çalışma raporunda açık seçik anlatılmaktadır.

       Türkiye zorlu bir süreçten geçmektedir. Başta Fakültemizde olmak üzere, birçok üniversiteden öğretim üyesi ihraç edilmiştir. Mülkiyeliler Birliğinin çağırması üzerine Fakülte önünde toplanan orta yaş ve emekli Mülkiyeliler, Polis gazı ve baskısı ile karşılaşmış, başkan ve yönetim kurulu üyeleri okul içinde ve dışında her fırsatta tepkilerini ortaya koymuşlar, Rektör İbiş’i istifaya davet etmişler. İhraç edilen öğretim üyelilerine çalışmalarını rahat yürütebilmek için Birliğin kapılarını ve olanakları ölçüsünde maddi ve manevi imkanlarını açmışlardır. Ancak arkadaşlarımız, bir iki hafta sonra bu tür çalışmaları sendikalarından yürütme kararı almışlardır.

       “Yetiştik Çünkü Biz” gurubu, çoğunlukla öğretim üyelerinin oluşturduğu bir listedir. Büyük çoğunluğu da SBF ve İletişim Fakültesinde veya başka Üniversitelerde öğretim görevlisi iken geçen yıl haksız bir şekilde Ohal kararları ile görevlerinden ihraç edilen arkadaşlarımızdır.

 Başkan Adayı Dinçer Demirkent yedek olarak, Pınar Ecevitoğlu, yine ikinci Başkan olarak Sevilay Çelenk’in listesinden 2012-2014 yılları arasında seçilerek iki yıl hizmet yapan arkadaşlarımızdır. Yani yeni değillerdir. Sayın Ali Çolak’ın “Gelenekten Geleceğe Mülkiye” grubunun ortaya çıkardığı ve desteklediği arkadaşlarımızdır.

       “Yetiştik Çünkü Biz” grubunu yayınladığı 2018 seçim bildirgesini okudum. Bir dernek seçim bildirgesinden ziyade kimse kusura bakmasın, Siyasi Parti seçim bildirgesi gibi. Soyut laflarla dolu. Ben bu bildirgenin tüm Mülkiyeliler Birliği üyelerince okunmasını isterim. Sayın Sevilay Çelenk’in bildirgesinin daha gelişmişi. Bu arkadaşlarında görev aldığı Sevilay Çelenk yönetimi çalışmalarına bakalım. Erdal Eren yönetiminin çok gerisinde kalan bir yönetim sergilemişlerdir. İşletmeyi bıraktıkları zarara bakın, her türlü olumsuz koşullarda olmasına karşın bugün geldiği noktaya bakın. Sevilay hanımın döneminde yapılan söyleşilerin sayısı 14, Erdal Eren yönetiminin son iki yılda yaptığı söyleşi toplamı 33. Ayrıca yukarıda kurulan yeni birimlere ve çalışmalara bir bakın.

     Bugün gelinen noktada her iki grubu da destekleyenler bizim arkadaşlarımızdır. “Yetiştik Çünkü Biz” grubunu eski Başkanlardan Ali Çolak, Sevilay Çelenk, Füsun Çiçekoğlu’nu desteği yanında, Murat Sevinç hocamızda desteklemektedir. Erdal Eren grubunu ise Cevat Geray, Metin Kazancı, Dr.Serdar Şahinkaya hocalarımızın yanında, Mülkiye 68 Kuşağından ve Bilay grubundan bir çok arkadaş tarafından desteklemektedir.

      Beni yukarıdaki açıklamaları yapmaya iten önemli nedenlerin başında bazı arkadaşların hizmetleri yok sayması veya haksız eleştirmesi gelmektedir. Saygın bir anayasa hocası olarak bildiğim Murat Sevinç, yaptığı video açıklamasında MB’nin Lokantanın dışında başka şeyler yapması gerektiğini söylemesidir.  Aslında Erdal Eren yönetiminin en çok eleştirilecek kısmı Lokanta ve mevcut binadır. Birçok iyileştirme yapılmasına karşın yeterli değildir. Mevcut binanın, lokanta düzeninin de yenilenmesi gerekir. Murat Sevinç Hocamız, bir dönem Boğaziçi Üniversitesinde görevli olduğundan takip edememiş olabilir. Video çekerek “Yetiştik Çünkü Biz” grubuna desteğini açıklamış. Bunda anormal bir durum yok. Ancak bu videoyu çekerken hiç olmazsa Birlik sitesi ve Haber Portalını izlemesi gerekirdi. Ayrıca “Yetiştik Çünkü Biz” grubuna oy vermeyenleri işbirlikçilikle suçlayan ifadeler kullanmasını bir bilim adamına yakıştıramadım. Sayın Murat Sevinç hocam, asistanınızı desteklemenizi anlayışla karşılarım. Ancak çalışmaları yok saymanızı ve bilgi bükücülük yapmanızı asla. Karizmayı çizmişsiniz hocam. Sizin yazılarınızı Erdal Eren’in kurduğu Mülkiye Haber Portalından okudum. Bu portalda sizde dahil herkes özgürce görüşlerini ifade edebilmektedir. Her seçimde olduğu gibi trollerde yoğun bir faaliyete girmişlerdir. Hele bazılarının bir dönem asistanlık görevinde bulunmaları sevgi ve hoşgörüden uzak olmaları gerçekten beni hayrete düşürmektedir. Karşındakini beğenmezsin, eleştirebilirsin, bunlar yanlış diyebilirsin. Kullanılan ifadelerdeki saldırganlığı bir Mülkiye mezununa yakıştırmak mümkün değildir. Bunun ifade özgürlüğü ile alakası olmadığı için en azından benim sitelerimde bu trollere yer yok. Blok koyuyorum.

       Başkan Erdal Eren’in en sevilen tarafı asla Mülkiyeli arkadaşlarla sosyal medya üzerinde polemiklere girmemesi, kavgacı bir üslup yerine hoşgörü üslubunu benimsemesidir.

              Sayın Dinçer Demirkent, tüm Mülkiyelileri kucaklayacak, kollektif çalışma yapma görüşleri ile ortaya çıktı. O takdirde seçilirse tartışmalardan uzak, hoşgörü ortamı yaratmak zorundadır. Çevresindeki trolleri tasfiye etmesi gerekir. Birde kendisine tavsiyem, bugün kendisi destekleyen arkadaşların bir kısmının yönetimden beklentileri olduğudur. Kimisi Lokantaya Müdür olmayı, bazıları da kitap kafe ve belirli yerlerin işletmesi almayı ümit etmektedir. Hizmeti değil, menfaati ön planda tutanlar, onu elde edemeyince karşınıza geçmeye başlarlar. Bu samimiyetsiz insanlardan uzak durunuz.

          Başkan adayı Dinçer Demirkent’i fazla tanımamaktayım. İki kez telefon görüşmesi yaptık. Telefon konuşmalarımızın bir kısmını çarpıtmasına karşın, şayet seçilirse ayağı yere basan, duygu yerine aklı ön plana alan bir yönetim tarzı izleyeceğini ümit etmekteyim. Buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

       Benim oyum bir dönem daha Erdal Eren ve arkadaşlarınadır. Kim seçilirse seçilsin Mülkiyeliler Birliği başkanıdır. Ona da saygı gösteririz. Kazanan Mülkiyeliler Birliği ve dostluk olsun.

       Sevgilerimle,

Sudi Kocaimamoğlu

 


URL: http://cerideimulkiye.com/?p=43169

Editör - 23 Mar 2018. Kategori Mekteb-i Mülkiye, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes