Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselere giriş sınavı (LGS) için belirlediği okulların listesi açıklandı | Ceride-i Mülkiye

Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselere giriş sınavı (LGS) için belirlediği okulların listesi açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselere giriş sınavı (LGS) için belirlediği 1367 okul arasında 298 imam hatip lisesi, 222 anadolu lisesi var. 61 ilde sınavla öğrenci alacak imam hatip sayısı anadolu lisesinden fazla. 34 ilde tercihe sunulan anadolu lisesi yok.

– Türkiye genelinde sınavla liseye yerleşmesi beklenen toplam kontenjan 126 bin 510.

– 34 ilde anadolu lisesi; 14 ilde de sosyal bilimler liseleri listelerde yer almadı. 61 ilde sunulan imam hatip lisesi sayısı, anadolu lisesi sayısının önüne geçti.

– Türkiye’deki toplam lise sayısına bakıldığında anadolu imam hatip liselerinin oranı yüze 13’de kalırken MEB’in sınavla öğrenci alan liseler listesinde bu oran yüzde 23’e yükseldi. Tüm liselerin yüzde 35’ini oluşturan anadolu liseleri ise kılavuzda kendisine sadece yüzde 27 oranında yer buldu.

– 298 imam hatip lisesi için toplam 28 bin 830; 309 fen lisesi için 34 bin 140; 222 anadolu lisesi için 34 bin 650; 89 sosyal bilimler lisesi için 9 bin 390; 449 meslek lisesi için 19 bin 230 kontenjan ayrıldı. Yani toplamda 1367 okul için 126 bin 240 kontenjan belirlendi.

– Sınavla girilecek anadolu lisesi olmayan iller: Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova, Yozgat.

– Sosyal bilimler lisesi olmayan iller:  Adıyaman, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Karabük, Kars, Kırıkkale, Niğde, Sinop, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak.

– Hem anadolu lisesi hem sosyal bilimler lisesi olmayan iller: Bartın, Bayburt, Bilecik, Karabük, Kırıkkale, Sinop, Tunceli ve Yozgat.

– İmam hatip liselerinin anadolu liselerinden çok olduğu iller: Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=43271

Editör - 12 Nis 2018. Kategori Eğitim, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes