Yarın Geç – Naim KANDEMİR

Her zaman gittiği kahvehaneye girdi. Bu giriş farklıydı; kendisinin ve kahvehanedekilerin ezberlediğinin tersine en dipteki masaya yönelmeyip ortadaki masaya bir sandalye çekerek oturdu.

Masadakiler birbirine baktı meraklı meraklı. Aslında sevinmişti hepsi. Onu “Defterli” olarak bilirlerdi. Elindeki deftere hep bir şeyler yazardı.
Kahvehaneye giriş-çıkışta, yolda herkese sessizce başıyla selam verirdi. “Defterli” ilk kez masalarına oturuyordu. Hiç konuşmadan sevdirmişti kendisini.
Garson tepsiyle getirdiği çayları teker teker masadakilere dağıttı. “Defterli” çayını karıştırıp, bir yudum aldıktan sonra, defterini açıp, masadaki en genç olana uzattı ve masadakilere okumasını işaret etti.
***
Görmüyor muyuz, duymuyor muyuz, okuyup anlamıyor muyuz?
Çok yönlü bunlar. Her taraftan saldırıyorlar. Ekonomik, kültürel, dinî, her türlü…
Emekliyi, işçiyi, köylüyü, halkı daha da yoksullaştırmaya, aç bırakmaya yemin etmişler âdeta.
Kamuya gözleri dönmüşçesine saldırıyorlar. Kendi mülklerinden bir santimetre kareyi vermemek için ölesiye mücadele ederler ama halkın, ülkenin varlıklarını üste para vererek talan ediyorlar.
Çevreye saldırıyorlar. HES’leriyle, nükleer santrallarıyla, termikleriyle… Sanki Ayda, Mars’ta arsa kapattılar da orada yaşayacaklar.
Eğitime saldırıyorlar. Yerle bir ettiler eğitimi, çürüttüler zihinleri. Kendi çocukları nasılsa yurt dışında okuyor ezelden beri.
Özgürlüğe, var olan demokrasi kırıntılarına saldırıyorlar. Kuşlara daha bir gıptayla bakıyoruz artık.
Onlar topyekûn saldırıyorlar madem, topyekûn mücadeleden başka yol yok artık. Bunlardan olmayan herkes topyekûn bir mücadele içinde yer almalı.
İsteyen vicdanı için, isteyen temiz dinî duyguları için, isteyen özgürlük için, isteyen daha iyi bir yaşam için, isteyen çocuklarını bu zebanilerin ellerine bırakmamak için, isteyen onuru için; ne için istiyorsak onun için, bunlara karşı elimizden gelenin fazlasıyla bu mücadelede yer almalıyız. Yarın geç.
Bizlerden sonra gelen kuşakların işi bizlerden daha zor olacak., bunlar kalırsa. 68 ve 78’lilerin verdikleri mücadele inanın devede kulak kalacak; şimdiki gençlerin, çocukların bu tasalluttan, pislikten kurtulmak için vermesi gereken mücadele karşısında.
Herkes, her yapı; geçmişteki sekterliğini, kibirini, küçümsemelerini, bil’umum sosyal illetlerini mazisine gömüp gelsin.
Bir çocuğun saflığıyla, hesapsızlığıyla bunlardan olmayan herkes bir araya gelmeli; az değiliz, en az toplumun yarısıyız, onların tosladığı duvarız!
***
Defterdeki yazının okunması bitince masadakiler birbiriyle fısıldaşmaya başladılar:
-“Defterli” bir de konuşsaydı ya!
-Bu kesin eski solcu arkadaş…
-Yazdıkları doğru da yapacak adam lazım memlekette…
28 Nisan 2018

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=43382

Editör - 28 Nis 2018. Kategori Mülkiye'den Damlalar, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes